Žena se sama testovala na Covid. Skončila s krvácením v nemocnici v Brně

Závažné zdravotní problémy hrozí lidem při antigenním testu na covid-19, když ho provádí laik. Ženě z Brna způsobil těžké krvácení. Lékaři proto zdůrazňují: Běžte vždy jen za odborníkem!

Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny (FNUSA) v Brně je nyní hospitalizovaná mladá žena. Při nešetrně provedeném „laickém“ odběru došlo u ní k poranění zadní části dutiny nosní s těžším krvácením.

„Vyžadovalo to chirurgické řešení situace. Nyní je u nás hospitalizována,“ uvedla primářka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FNUSA v Brně a LF MU Pavla Urbánková.

Podle nemocnice se přitom zdaleka nejedná o první případ, kdy po neodborném testování měli lidé potíže. „Většinou se jednalo o odřenou nosní sliznici. V některých případech šlo ale i o krvácení,“ upřesnila mluvčí FNUSA Dana Lipovská.

Testy by měli dělat odborníci
Lékaři upozorňují, že nejen PCR, ale i antigenní testy by měli provádět výhradně vyškolení zdravotníci na odběrových místech. „U laiků hrozí, že zaviní poranění cév v zadní části dutiny nosní. Ošetření je následně velmi nepříjemné,“ zdůraznila Urbánková.

„V závažnějších případech může dojít až k poranění mozkových plen. Následkem toho by mohlo dojít k výtoku mozkomíšního moku,“ upozornila primářka FNUSA. Lékaři upozorňují, že problematické je testování zejména na pracovištích a v domácnostech lidmi bez řádných zdravotnických znalostí.

Sady na antigenní testy lze koupit v lékárně. Měli by je ale vždy kupovat výhradně lidé s odbornými zdravotními znalostmi. Podle lékařů je běžné, že při správně provedeném testu vyhrknou člověku do očí slzy, bolest by ale cítit neměl.

Zdroj: blesk.cz

Přejít nahoru