Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními, nikoliv prodejem přes okénko. Majitel tvrdí, že vláda jen vytváří chaos a současná opatření může zrušit Ústavní soud. Pokud mu podnik úřady zavřou, je připravený zažalovat vládu. Večer na místo vyrazili policisté.

Kolem 19. hodiny k restauraci přijeli policisté, kteří v zařízení nalezli asi 13 osob. „Policisté všechny osoby zkontrolovali, osm osob bylo obviněno z porušení vládních nařízení,“ okomentoval situaci policejní mluvčí Jan Rybanský.

„Policie zde zasahovala proto, že jsme porušili vládní nařízení,“ uvedl pro iDnes.tv majitel restaurace Jakub Olbert. Ten dnes svou restauraci otevřel i přes vládní nařízení, které v tuto chvíli stravovacím zařízením povoluje pouze výdejní okénko. Policisté Olberta upozornili, že pokud se bude jeho jednání opakovat, budou postupovat stejně jako ve čtvrtek. „Budeme mít otevřeno i v pátek. Policie mě pravděpodobně zavře, ale chci mít otevřeno,“ odpověděl majitel.

Policejní hlídka na místě udělila osm pokut v celkové výši čtyři tisíce korun. Zbylé „přestupce“ pak oznámila příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

„Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak,“ uvedl na Facebooku Restaurace a sportovní areál Šeberák její majitel.

Podle něj se podnikatel musí chovat zodpovědně a hlavně úmyslně nečinit škody na hospodaření a majetku dané společnosti. „Tak praví zákon. A to jest, chovat se odpovědně k hospodaření s firmou, která je daňový poplatník a je vázána povinností odvádět daně,“ uvádí majitel.

 

Vážení zákazníci, vzhledem k chaosu, který naše vláda dělá, musím přistoupit k opatření, které vyplývá s zákonů a hlavně…

Zveřejnil(a) Restaurace a sportovní areál Šeberák – oficiální dne Středa 25. listopadu 2020

Zákazníky pozval majitel na pivo za symbolickou korunu. „Koruna je totiž symbolem naší státnosti,“ uvedl na konci svého facebookového příspěvku majitel.

Na začátku listopadu objevili strážníci otevřenou hospodu i v Pardubicích. Uvnitř sedělo u piva několik lidí s otevřenými účty, provozovatel tvrdil, že všichni v budově, kde se hospoda nachází, bydlí. Ve chvíli, kdy policie zaklepala na dveře, světla zhasla a přestala hrát muzika, hosté se pokusili utéct druhým východem přes kuchyň. Celkem bylo zadrženo osm lidí. Provozovateli podniku nyní hrozí pokuta až tři miliony korun.

Česko v pondělí přešlo do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Změna přinesla drobné rozvolnění některých opatření pro divadla, autoškoly, a stejně tak i pro restaurace. Lidé pracující v těchto odvětvích se však shodují, že pro ně přechod na nižší stupeň prakticky žádnou změnu nepřinesl.

Restaurace nově už nemusejí zavírat ve 20:00, provozovatelé si mohou otevírací dobu nastavit libovolně, avšak mimo čas, kdy platí zákaz vycházení. Řada restauratérů však rozvolnění nevyužila, kvůli chladnému počasí lidé ve večerních hodinách raději jídlo objednávají přes dovážkové služby.

Zdroj: idnes.cz, foto: Mafra

Přejít nahoru