Žáci ve třídách roušky muset mít nebudou, naopak na chodbách a v kolektivech ano

Železniční i autobusoví dopravci budou moci od příštího pondělí znovu vypravit své linky s cestujícími do zahraničí. Rozhodla o tom dnes vláda. Ministři také schválili odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechny vlny do konce letošního roku. Od dubna zvýšila ošetřovné pro živnostníky kvůli uzavřeným školám či sociálním službám ze 424 na 500 korun na den. Jednání o sporné novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která by ministerstvu zdravotnictví umožnila třeba omezit činnost obchodů nebo regulovat hromadné akce i po skončení nouzového stavu, kabinet nakonec přerušil. Místo toho má ministerstvo vnitra připravit do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR.

  • Na území Česka budou moci od 11. května s negativním testem na koronavirus občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím. Dnes o tom rozhodla vláda.
  • Vláda s účinností od 11. května zrušila pracovní povinnost, kterou měli uloženou studenti posledních ročníků zdravotnických oborů, uvedl Vojtěch.
  • Ústavní zákon o bezpečnosti by se mohl rozšířit o speciální stav pro případ epidemie, řekl Vojtěch. Principiálně se změnou problém nemá.
  • Vláda prodloužila ochranu vnitřních hranic do 13. června. Od 11. května začnou pro všechny fungovat přechody, které zatím slouží pendlerům a kamionům.
  • Vláda se dohodla na výjimce ohledně nošení roušek pro děti, které od příštího týdne začnou navštěvovat školy. Žáci ve třídách roušky muset mít nebudou, naopak na chodbách a v kolektivech ano, uvedl ministr Vojtěch.
  • Vláda schválila poskytnuní daru Itálii, kde je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha situace stále poměrně neutěšená. Jedná se o 500 tisíc roušek, kterými disponuje ministerstvo zdravotnicví.
  • „Momentálně je v provozu pouze letiště v Ruzyni. V nejbližších dnech předpokládáme, že po dohodě s ministerstvem vnitra zprovozníme i letiště v Brně, Ostravě a Karlových Varech,“ řekl ministr Havlíček.
  • „Bylo zrušeno usnesení z 12. března, které zakazovalo osobním a železničním dopravcům režim mezinárodní dopravy. Od 11. května je tedy možné opětovně začít provozovat železniční a autobusovou přeshraniční dopravu,“ uvedl na tiskové konferenci vlády ministr Havlíček. Poznamenal, že to neznamená to, že okamžitě začnou všechny spoje jezdit, nicméně lze očekávat postupný návrat k normálnímu provozu.

Průběžně aktualizujeme

Video z TK

 

Video:čtk

Přejít nahoru