Žáci na druhém stupni se budou ve škole střídat. Kvůli přísnějším opatřením se zřejmě prodlouží ošetřovné

Vyplácení ošetřovného by se mohlo kvůli koronavirové nákaze prodloužit. Lidé by ho mohli dostávat po celou dobu výuky na dálku či nařízené karantény. Návrh zákona se změnami dávky schválila na mimořádném jednání vláda. Na druhém stupni základních škol se od pondělí bude dva týdny učit prezenčně polovina dětí. Prodlouží se také podzimní prázdniny.

Ošetřovné se podle zákona vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat na potomky do 16 let až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky či nařízené karantény. Nebude se poskytovat ale po dobu prázdnin a ředitelského volna.

Prodloužené ošetřovné by mělo být podle návrhu i pro dohodáře a lidi se zaměstnáním malého rozsahu. Dostávat by ho měli i ti, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

Ministerstvo práce přišlo s návrhem na úpravu ošetřovného před začátkem školního roku. Původně navrhovalo nejen prodloužení na celou dobu výuky na dálku či karantény, ale také na děti do 13 let. Vládní strany o změnách několikrát debatovaly, shodu ale nenašly. Podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) je kvůli rozšiřování nákazy prodloužení potřeba, aby rodinám nevypadl příjem. Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě nedávno uváděl, že téma „není na stole“. Politici ANO argumentovali tím, že karanténa trvá jen deset dnů.

„Bude-li třeba, krizové ošetřovné bude. Po celou dobu trvání mimořádných opatření. Pro lidi závislé na péči, ty, kteří nemohou do školy kvůli nařízené karanténě, a pro děti mladší deseti let. O ošetřovné budou moci požádat i dohodáři. Měli jsme to připravené tři měsíce, už to mohlo být,“ uvedla na twitteru Maláčová.

Podle návrhu, který dnes na webu kabinet zveřejnil, se rodiče mohou na ošetřovném vystřídat i víckrát. Dávka se bude vyplácet za dny péče za jednotlivé měsíce. Lidé nebudou muset dokládat potvrzení od školy o uzavření. Mělo by stačit prohlášení se jménem a rodným číslem dítěte a názvem zařízení. Podobný bude postup i při zavření stacionářů. Zaměstnavatel bude moci podklady sociální správě posílat elektronicky.

Střídání žáků a on-line výuka pro střední a vysoké školy

Na druhém stupni základních škol se od pondělí bude dva týdny učit prezenčně polovina dětí. Ostatní budou mít výuku na dálku. Po týdnu se jejich třídy vystřídají. Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, a prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden. 

Kvůli zhoršující se epidemii také přejdou na výuku on-line vysoké a střední školy v celé ČR. V některých regionech dosud fungovaly normálně. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku.

Střídání celých tříd žáků, které bude platit pro druhý stupeň základních škol, se podle ministra školství Roberta Plagy nebude vztahovat na nižší stupeň víceletých gymnázií. Pro něj budou nadále povinné roušky i ve třídách, zákaz zpěvu a tělocvik by měl být venku. Na twitteru pak ministr dodal, že změny se nijak nedotknou ani druhého stupně praktických a speciálních škol.

Nové opatření se naopak bude týkat základních uměleckých škol (ZUŠ), které přejdou na výuku na dálku v celé ČR, zatímco dosud v některých krajích zavřeny nebyly. Od pondělí ale bude v ZUŠ umožněna individuální výuka.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na konci minulého týdne zmiňoval i možnost uzavření druhého stupně základních škol. Plaga pak ale uvedl, že uzavírání škol jako opatření proti epidemii koronaviru nedává smysl bez dalšího omezení sdružování dětí mimo školy. Všechny evropské státy se podle něj snaží nastavit především taková pravidla, aby bylo možné zachovat prezenční vzdělávání co nejdelší dobu. Dnes přijatá opatření podle ministra tuto snahu zohledňují.

Školky a družiny fungují dál

Podobně jako dosud nebudou nadále platit žádná omezení pro mateřské školy. Na prvním stupni zůstává prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu. „Co se týká provozu školních družin opět mohu uklidnit rodiče, že školní družiny zůstávají v provozu,“ řekl Plaga. Připomněl, že nadále platí doporučení, že by se v nich neměly potkávat děti z různých tříd.

Vysoké školy on-line

Na vysokých školách nebudou v příštích dvou týdnech už platit téměř žádné výjimky pro osobní přítomnost studentů, od pondělí přejdou na výuku on-line.

Na vysokých školách nebudou v příštích dvou týdnech už platit téměř žádné výjimky pro osobní přítomnost studentů. „Jedinou výjimkou je účast na klinické a praktické výuce a praxi studentů studijních programů všeobecného lékařství, zubního lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů,“ uvedl ministr. Výjimka pro praktickou výuku bude od pondělí dva týdny i na středních školách.

rezenční výuka byla dosud ve středních a vysokých školách v Jihočeském, Olomouckém a Královéhradeckém kraji, v Libereckém kraji s výjimkou okresu Liberec a na Rokycansku v kraji Plzeňském. Střediska volného času a domy dětí a mládeže, kam děti chodí na kroužky, jsou už od minulého týdne ve většině krajů rovněž zavřené. Nově se navíc omezí na dva týdny i školní kluby. Cílem podle Plagy je, aby se co nejvíce zamezilo potkávání dětí a šíření viru. Dva dny volna, kterými v posledním říjnovém týdnu prodlouží podzimní prázdniny, označil za „dny boje proti covidu“.

Na druhém stupni základních škol je podle statistik ministerstva školství kolem 390 000 žáků a 41 000 učitelů. Kolem 42 000 dětí je na nižším stupni víceletých gymnázií, který odpovídá šesté až deváté třídě základních škol. Dalších 382 000 studentů je ve středních školách a kolem 290 000 na vysokých školách.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru