Zachránili jsme několik lidských životů. Ministerstvo vnitra nepochybilo, říká Hamáček

Nákup ochranných pomůcek provázel chaos, výrazné cenové rozdíly a nedostatky v jejich kvalitě i problémy s dopravou. Vyplývá to z kontrolní zprávy, kterou v pondělí zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ze strany ministerstva vnitra k žádnému zásadnímu pochybení nedošlo. „Nakupovali jsme přímo od čínských výrobců, navíc podstatně levněji než ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Hamáček.

Podle NKÚ je jedním z důvodů zmatků a vysokých cen při nákupu roušek či respirátorů to, že se nenakupovalo centrálně a že se při nákupech „předháněly“ dva týmy – jeden z ministerstva zdravotnictví a druhý z vnitra. „Ministerstvo vnitra zpočátku nebylo určeno k tomu, aby kupovalo ochranné prostředky pro celou republiku,“ upřesnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že k tomu přistoupili až ve chvíli, kdy se ukázalo, že ministerstvo zdravotnictví situaci nezvládá.

„Dostali jsme od vlády jasný pokyn nakupovat zboží z Čínské lidové republiky, což jsme dělali,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr vnitra. Podle něj si ministerstvo zdravotnictví od začátku stanovilo jinou strategii. „Naším cílem bylo nakoupit zboží co nejrychleji, proto jsme nakupovali přímo od čínských výrobců. Ministerstvo zdravotnictví ale šlo přes české prostředníky a vznikl z toho akorát problém,“ podotkl.

Jan Hamáček také uvedl, že vnitro nakupovalo podstatně levněji. „Za ministerstvo vnitra jsem si jistý tím, že k žádnému zásadnímu pochybení nedošlo. Samozřejmě mohlo dojít k nějakému administrativnímu opomenutí. Nakoupili jsme kvalitní ochranné prostředky velmi rychle a popravdě řečeno, kdybychom se drželi formalistických doporučení NKÚ, nenakoupili jsme nic a naši zdravotníci by stáli u lůžek nakažených v látkových rouškách,“ uvedl Hamáček. „Díky tomu, jak jsme postupovali, jsme zachránili několik lidských životů,“ doplnil.

Premiér Andrej Babiš se v pondělí sejde s prezidentem Milošem Zemanem, který požaduje odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Hamáček ale prý o ničem neví. „Nemám žádné informace o tom, že by premiér šel za prezidentem s výměnou ministra Petříčka, to bych asi věděl. My jsme nic takového neprojednávali. Nicméně se žádná výměna ministrů nechystá,“ upřesnil.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Zdroj: Profimedia.cz

 

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru