Za nárůst případů může Karvinsko, říká epidemiolog

Za čtvrteční skok v počtu lidí nakanažených koronavirem může podle epidemiologa Rastislava Maďara lokální ohnisko na Karvinsku. Zaměstnance tamních dolů proto čeká další testování. Čtvrteční nárůst o 118 případů byl v Česku největší za několik posledních týdnů, podle Maďara, který vede skupinu pro uvolňování koronavirových opatření při ministerstvu zdravotnictví, ale celkově nejde o nic dramatického.

Ve čtvrtek skokově vzrostl počet nakažených nemocí covid-19. Čím si to vysvětlit a co to znamená?

Nárůst je způsoben tím, že ve známých ohniscích nákazy, které jsou chronického charakteru a sledujeme je delší dobu, se zvýšil ze dne na den v jednu dobu počet případů. A to bylo zejména na Karvinsku, kde se ta tři ohniska v jeden den spojila, takže vyprodukovala číslo nad sto.

De facto v Praze je to nějaká standardní situace a nic dramatického se tam neděje, žádný velký výkyv. Poměrně velký procentuálně, ale ne počtem případů, je nárůst ve Frýdku-Místku, kde je zasažen bohužel domov pro seniory.

Za vývoj tedy může primárně Karvinsko a zbytek České republiky se nemusí obávat?

Ano, je to dlouhodobě doutnající ohnisko, které se řeší. Jednáme o tom, jaký druh opatření na Karvinsku aplikovat, aby se situace dostala pod kontrolu. Bude tam další testování u zaměstnanců dalších dolů.

Bavíme se o tom, že by už byla na místě nějaká série protiepidemiologických opatření, ale zatím mírnějšího charakteru. Klíčově ale je, že v ostatních částech České republiky, kde byla dosud příznivá epidemiologická situace, i nadále příznivou zůstává.

Jaká opatření tam přicházejí v úvahu?

Hypoteticky – protože to rozhodnutí ještě nepadlo – je to v kontextu toho, co už na Karvinsku platilo jako zvláštní mimořádné opatření v minulých týdnech. Cílí to například na hromadné akce.

Předpokládám, že se tam od července nezbaví ani roušek, na rozdíl od zbytku republiky. Tedy s výjimkou Prahy.

Jestli povinnost nosit roušky v Praze zůstane, ještě není jasné, ale na Karvinsku to vypadá, že velmi pravděpodobně zůstanou. (Situace v Praze je podle šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové klidná a ohnisek je málo – jeden dům seniorů, amatérský hokejový tým, jinak jde spíše o jednotlivé případy- pozn. red.)

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru