Za dnešek bude až 15 000 nakažených, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na lidi, aby dodržovali opatření, která vláda ve středu poněkud nečekaně přijala. Premiér to řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Předpokládá, že podle středečních průběžných čísel (8840 nakažených do 18. hodiny), se dá za středu očekávat přírůstek kolem 15 tisíc nakažených. V úterý jich přitom bylo necelých 12 tisíc.

Babiš v rozhovoru připustil, že vláda udělala chyby, podobně jako dřív je ale spojil hlavně s rozvolňováním opatření.

„Udělali jsme chyby, protože jsme podlehli tlaku rozvolňování, že jsme přestali v létě nosit roušky. Všichni jsme měli pocit, že ten vir odešel, chyb se nadělalo vícero,“ řekl Babiš.

Doplnil, že chce, aby se lidé začali chovat stejně jako za první vlny, nyní to tak prý není. „Pěkně prosím, aby to lidé vzali, že je ta situace vážná,“ poznamenal.

Připomněl, že laboratoře provádějí stále více testů – za úterý jich bylo provedeno přes 40 tisíc, 30 procent z nich odhalilo nákazu.

Aktuálně s koronavirem v Česku bojuje skoro 118 tisíc lidí. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) přišel ve středu večer s modelem, který při současné rychlosti šíření covidu předpokládá první listopadový týden 205 000 a druhý listopadový týden 330 000 nakažených.

Modely vycházejí z toho, že reprodukční číslo R, které zrcadlí, kolik lidí průměrně nakazí jeden infikovaný, bude mít stejně jako nyní hodnotu 1,36.

Vláda ve středu zavedla tzv. lockdown, omezila pohyb lidí na cesty do práce, na nákupy, či do přírody. Nijak ovšem neomezila vzdálenost, na kterou tyto cesty mohou probíhat.

Omezila také setkávání lidí – s výjimkou členů domácnosti se venku mohou pohromadě pohybovat maximálně dva lidé z různých domácností.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru