‚Za chvíli jsme zpět.’ Začala rezervace očkování pro seniory, web kolabuje a linka 1221 je nefunkční

Systém pro registraci lidí starších 80 let se sice v osm hodin ráno spustil, hned od počátku ale kolaboval. Problémy jsou se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které přicházejí žadatelům i za více než deset minut, řeší se navýšení kapacit. Potíže jsou i s rezervací termínů pro očkování na konkrétní místo. Dovolat se hned ráno nedalo ani na linku 1221, kde měli s registrací seniorům pomáhat.

Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75 000 lidí. Asi 500 už vybírá termín, uvedla na twitteru v 08:19. Ve frontě na odeslání čeká podle Chytré karantény v 08:35 asi 40 000 SMS zpráv pro registraci k očkování proti covidu. Za vteřinu jich odesílají 20.

Po registraci systém nabízí zájemci o očkování v některých očkovacích centrech volné termíny pro vakcinaci. Center je v systému několik desítek. Některá, kam se může zájemce v registraci přihlásit, ale v rezervacích zatím dostupná nejsou.

Očkování registrovaných lidí začne na různých místech ČR v různé dny, někde už o víkendu. Centra v současné době očkují zdravotníky nebo vysílají mobilní týmy do domovů pro seniory. Od neděle budou navíc první vakcinovaní dostávat po 21 dnech druhou dávku látky od firem Pfizer a BioNTech. Volná místa budou do registračního systému sama centra zadávat podle toho, jak budou přicházet další vakcíny.

Každý týden má přijít 70 000 dávek očkovací dávky od firem Pfizer/BioNTech a do konce ledna ještě zbývajících 11 600 dávek od firmy Moderna.

V příštím týdnu ministerstvo zdravotnictví plánuje umožnit přihlašování do registračního systému také všem zdravotníkům. Spolu se seniory nad 80 let a dalšími, kteří obývají domovy důchodců a domovy se zvláštním režimem určené lidem s Alzheimerovou nemocí a dalšími demencemi, patří do prioritní skupiny 1A. Dohromady je v ní asi 838 000 lidí, podle vakcinační strategie mají být očkováni v lednu a v únoru.

Od 1. února by se mohli začít k očkování hlásit také všichni ostatní zájemci. Těm už systém bude přidělovat prioritu podle věku, vybraných povolání a vážných nemocí. Ve druhé preferované skupině 1B je tak přes 3,7 milionu lidí. Poté by se mělo dostat i na ostatní, pravděpodobný je nejdřív začátek léta. Zhruba v březnu by se do očkování měli zapojit také praktičtí lékaři.

Očkovací látky od firmy Pfizer, která se do Česka dodává od 26. prosince, dorazilo do středy podle premiéra Andreje Babiše přes 169 000 dávek, z nich 71 000 toto úterý a podobný objem dávek se očekává příští týden. Dalších 8400 dávek přišlo od firmy Moderna. Očkováno bylo také do středy 70 680 lidí, data jsou zveřejňována jednou týdně ve čtvrtek. O dodávkách vakcíny ministerstvo pravidelně na webu neinformuje.

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Přejít nahoru