Vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, dnes v Česku přibývá rychleji než nových nakažených. Počet uzdravených stoupl od rána o 32 na 4446. Případů nákazy před 17:30 bylo 8089, tedy o 11 více než ráno. Úmrtí s covidem-19 přibyla tři na 276. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
í půlnoci se počet případů nemoci zatím zvýšil o 12, denní přírůstky se tak už devátým dnem drží pod stovkou. Množství potvrzených nových případů ale souvisí s intenzitou testování, která bývá ve volných dnech nižší. Zdravotníci navíc sledují také podíl nových případů nákazy na počtu testů, který v pátek po týdnu překročil jedno procento.
Po odečtení uzdravených a zemřelých od celkového počtu případů nákazy je v Česku aktuálně 3367 nemocných, číslo nadále klesá. Hospitalizováno bylo k pátku 251 pacientů, 47 z nich je v těžkém stavu.
Nejvíc případů covidu-19 má Praha, nakazilo se zde 1833 lidí. Následuje Moravskoslezský kraj s 1144 nemocnými. Nejméně případů zaznamenali na Vysočině a v Jihočeském kraji, v obou regionech méně než 180.
Jižní Čechy jsou na tom nejlépe také podle počtu nakažených na 100.000 obyvatel, je zde nadále nižší než 28. Nejvíce je nemoc rozšířená v Karlovarském kraji s více než 144 lidmi s prokázaným covidem-19 na 100.000 obyvatel.
Úmrtí má nejvíc Praha, celkem 91, s odstupem druhý Moravskoslezský kraj eviduje 41 zemřelých. Jediný pacient s koronavirem zemřel ve Zlínském kraji, což je mezi kraji nejméně. Dvě třetiny úmrtí připadají na lidi ve věku od 75 let.
První tři případy koronaviru v Česku se objevily 1. března, první úmrtí je z 22. března. Z nově evidovaných úmrtí jsou dvě z dnešního dne, jedno z dřívější doby. Jedinými dny od počátku epidemie, kdy nikdo s covidem-19 nezemřel, jsou 23. březen a 15. duben.
Rusko již týden registruje denní přírůstek nakažených přes 10.000
V Rusku se nákaza koronavirem za posledních 24 hodin prokázala u dalších 10.817 lidí. Více než 10.000 nově infikovaných za den tam tak místní úřady hlásí již týden. Celkový počet potvrzených případů od začátku pandemie se v zemi přiblížil k hranici 200.000.
Co do počtu nakažených tato téměř 145milionová země před několika dny překonala Francii a Německo a je pátým nejhůře zasaženým státem na světě. Moskva však oproti Paříži a Berlínu stále hlásí mnohonásobně menší počet obětí pandemie. Za poslední den tam podle úřadů s covidem-19 zemřelo 104 lidí, celkový počet zemřelých po nákaze koronavirem je 1827. Přítomnost SARS-CoV-2 se prokázala již u 198.676 lidí.
Dnes oznámený denní počet nových případů je dosud druhý nejvyšší, rekord hlásila Moskva ve čtvrtek, kdy jich přibylo přes 11.200. Počet obětí však poprvé v květnu překonal hranici 100. Oba tyto údaje jsou však v posledních dnech relativně stabilní.
Nejhůře zasaženou oblastí je nadále Moskva, která eviduje přes polovinu všech nakažených i zemřelých na komplikace spojené s covidem-19. Tamní úřady prodloužily ochranná restriktivní opatření do konce května.
V Británii dalších 346 obětí, Slovensko bez nových nakažených
Po čtyřech dnech s více než 500 hlášenými případy dnes opět poklesla bilance nových úmrtí s koronavirem v Británii, když vláda informovala o 346 zemřelých nahlášených za 24hodinový úsek. Slovensko v pátek poprvé od 10. března nezaznamenalo žádné nové případy nákazy koronavirem. Francie má poprvé od března den s méně než 100 hlášenými oběťmi. Počet mrtvých za den po nákaze koronavirem v Itálii klesl na 194.
V Británii umřelo dalších 346 lidí s virem, celkem přes 31.500
Po čtyřech dnech s více než 500 hlášenými případy dnes opět poklesla bilance nových úmrtí s koronavirem v Británii, když vláda informovala o 346 zemřelých nahlášených za 24hodinový úsek. Souhrnná oficiální bilance, která je platná k pátečnímu podvečeru, narostla na 31.587 mrtvých a zůstává nejvyšší v Evropě. Aktuální údaj oznámil ministr dopravy Grant Shapps, který tentokrát vedl pravidelnou tiskovou konferenci britské vlády.
S dnešní aktualizací statistiky pokračuje zhruba tři týdny trvající pokles průměrné hodnoty z posledních sedmi dní, neboť minulou sobotu byla ohlášena smrt 621 nakažených. Následovaly dva dny, kdy přibylo 315 a 288 obětí, načež se denní číslo opět vrátilo nad 600. V Británii zároveň na rozdíl od Španělska, Itálie či Německa nijak výrazně neklesají čísla ohledně zjištěných případů nákazy, kterých je při výrazném posílení testování stále několik tisíc denně.
Za poslední 24hodinový úsek končící dnes dopoledne bylo nahlášeno 3896 pozitivních testů na koronavirus, informoval zpravodajský web BBC. Laboratoře za stejnou dobu prověřily na 97.000 vzorků. Infekce se od počátku šíření ve Spojeném království potvrdila u 215.260 lidí.
Jeden z vládních zdravotnických expertů Jonathan Van-Tam na tiskové konferenci uvedl, že si je jistý, že tzv. reprodukční číslo koronaviru je v zemi nižší než jedna. Pro vývoj epidemiologické situace jde o klíčovou hranici, neboť by to znamenalo, že nákaza je v britské společnosti na ústupu.
V Británii už skoro sedm týdnů platí omezení pohybu obyvatel a očekává se, že v pondělí začne uvolňování karanténního režimu. V neděli večer má vládní strategii představit premiér Boris Johnson, okamžité změny opatření ale nejspíše budou jen kosmetické. Média zmiňují povolení většího počtu procházek denně či otevření zahradnictví.
Součástí plánu je zřejmě také výzva, aby lidé do práce jezdili na kole nebo tam chodili pěšky, pakliže nemohou pracovat z domova. Ministr dopravy Shapps řekl, že provoz hromadné dopravy se nemůže vrátit do stavu ze začátku roku, protože je potřeba nadále dodržovat rozestupy mezi lidmi. Vláda prý zamýšlí do podpory kýžených návyků investovat dvě miliardy liber (přes 60 miliard Kč).
Počet mrtvých za den po nákaze koronavirem v Itálii klesl na 194
V Itálii zemřelo za poslední den 194 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než o den dříve, kdy úřady ohlásily 243 nových obětí. Celkem v zemi zemřelo 30.395 lidí s nemocí covid-19, uvedla agentura Reuters. Itálie se v pátek stala třetí zemí, kde počet mrtvých přesáhl 30.000.
Počet nakažených v zemi vzrostl o 1083 na 218.268, oznámil úřad civilní ochrany. Také počet nově nakažených se snížil proti pátku, kdy jich bylo 1327, a v předchozích dvou dnech dokonce přes 1400. Podle počtu nakažených je Itálie na třetím místě za Spojenými státy a Španělskem.
Šedesátimilionová Itálie momentálně registruje 84.842 nemocných s covidem-19, což je o 3119 méně než o den dříve. Pacientů na jednotkách intenzivní péče za poslední den ubylo 134, nyní jich je 1034. Přes 103.000 osob se dosud v zemi z covidu-19 uzdravilo.
Celkem bylo za poslední den otestováno na koronavirus v zemi 1645 lidí. V pátek to bylo 1609.
Italská vláda od pondělka začala uvolňovat omezení volného pohybu lidí a život v zemi se tak po téměř dvou měsících přísné karantény začíná pomalu vracet do normálních kolejí. Po osmi týdnech mohli v pondělí lidé poprvé na procházku či si jít zaběhat do parku a v rámci svého regionu mohou opět navštěvovat své blízké. Dosud mohli jen na nákup, k lékaři či do práce. Znovu se v zemi rozběhla i průmyslová výroba, v níž dosud fungovaly pouze provozy nezbytné pro chod státu.
Zavřené jsou ale dále školy, kina, divadla, většina obchodů, stejně jako bary a restaurace. Ty se mají podle nynějšího harmonogramu otevřít 1. června, od pondělka ale mohou prodávat jídlo či nápoje s sebou.
Francie má poprvé od března den s méně než 100 hlášenými oběťmi
O 80 úmrtí dnes narostla oficiální francouzská bilance epidemie nemoci covid-19. Z údajů deníku Le Monde vyplývá, že mrtvých přibylo nejméně za skoro dva měsíce, přírůstek nižší než 100 byl naposledy hlášen v předposledním týdnu v březnu. Pokračuje také pokles u statistiky vytíženosti jednotek intenzivní péče i celkového počtu pacientů s nemocí z koronaviru.
Francouzské ministerstvo zdravotnictví jí aktuálně připisuje 26.310 úmrtí. V nemocnicích umřelo 16.573 nemocných a v zařízeních sociální péče 9737. Potvrzených či pravděpodobných případů covidu-19 hlásí Francie více než 175.000, na 56.000 lidí už se údajně z nemoci zotavilo.
Už několik týdnů klesá počet hospitalizovaných v souvislosti s nákazou koronavirem, celkem dnes zůstávalo v nemocniční péči 22.614 infikovaných, z toho 2812 na JIP.
Ve Francii už téměř dva měsíce platí přísná celostátní karanténa, která se v pondělí začne uvolňovat. Lidé už budou speciální formulář ministerstva vnitra potřebovat jen na cesty delší než 100 kilometrů, děti se budou moci vrátit do mateřských škol a do tříd na prvním stupni a obnovit provoz mohou obchody s méně důležitým zbožím.
Další preventivní opatření ale zůstávají, jako například zákaz shromáždění více než deseti lidí, odbourávání restrikcí zároveň nebude na celém francouzském území postupovat stejně. Za červenou zónu, kde je podle úřadů riziko spojené s koronavirem vyšší, vláda označila celý severovýchod země včetně Paříže.
Slovensko nezaznamenalo žádné nové případy koronaviru
Slovensko v pátek poprvé od 10. března nezaznamenalo žádné nové případy nákazy koronavirem. Vyplývá to z oficiálních údajů. Onemocnění covid-19 se v sousední zemi se zhruba 5,5 miliony obyvatel dosud potvrdilo u 1455 lidí, z nichž 26 zemřelo a 919 se zotavilo. Slovensko má výrazně méně nakažených a mrtvých než okolní státy.
Ve středu se na Slovensku opět otevřely obchody, s výjimkou těch v nákupních centrech, hotely, muzea, galerie a venkovní turistické atrakce. Konat se opět mohou bohoslužby a svatby s omezeným počtem hostů.
Školy nicméně zůstávají zavřené a země stále není otevřená turistům. Lidé, kteří se vrátí ze zahraničí, musí nastoupit 14denní karanténu ve státem spravovaných zařízeních.
Koronavirem se nakazily 4 miliony lidí, Brazílie hlásí rekordní počet úmrtí
Počet potvrzených případů infekce koronavirem celosvětově překonal hranici čtyř milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers, podle kterého v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo přes 275 tisíc lidí. Rekordní počet úmrtí hlásí Brazílie, kde během 24 hodin zemřelo 751 lidí s covid-19 a počty nakažených vzrostly o více než 10 tisíc případů.
Potvrzených případů nákazy je v bezmála 210milionové jihoamerické zemi celkem 145 328, z čehož 9 897 lidí zemřelo, informovala s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.
V Latinské Americe je Brazílie co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí, celosvětově je na základě infikovaných na osmém místě, vyplývá ze statistiky specializovaného serveru Worldometers.
Spojené státy za posledních 24 hodin podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) registrovaly v souvislosti s koronavirem dalších více než 1 635 úmrtí. Jde o pokles oproti předchozímu dni, kdy zemřelo 2 448 pacientů.
Za uplynulý den také přibylo zhruba 30 tisíc nakažených. Celkem se infekce v 328milionové zemi potvrdila u více než 1,28 milionu lidí, z nich 77 180 zemřelo.
Zdroj: ctk, idnes.cz