„Všichni pacienti mají Covid-19. Kam zmizely všechny ty infarkty a záněty slepých střev? Bojím se sundat si masku,“ popsal americký lékař Craig Spencer, který pracuje na newyorské pohotovosti, jak vyčerpávající je pro něj každá směna.
Spencer je zkušený lékař a odborník na urgentní medicínu na Kolumbijské univerzitě a zároveň pracuje na pohotovosti v newyorské nemocnici. Jako epidemiolog působil v afrických zemích, a když pomáhal v Guineji s Lékaři bez hranic bojovat proti epidemii eboly, sám se touto nemocí nakazil. Přes to všechno, čím si prošel, ho ale pandemie nového koronaviru děsí.
Na svém Twitteru v úterý popsal celý svůj pracovní den a vysvětlil, proč mu nemoc Covid-19 nahání strach.
„We aren’t heroes, we are just doing our jobs, and right now our jobs are asking more of us in a time when we have fewer resources to work with. We are doing this because we care.“
– Dr. Nicola Sgarbi
One of the #COVID19Heroes on fighting the pandemic.https://cnn.it/2J91hStThe many faces of health workers around the globe fighting coronavirus
While the world collectively shelters in place to protect against coronavirus, medical professionals flock to the front lines to work long hours tending to a burgeoning number of infected people.
cnn.com
„V osm hodin ráno jdete na svou směnu. Venku je ticho, jako kdyby byla neděle. Při vstupu dovnitř se ale všechno okamžitě změní. Kakofonie kašle. Nasadíte si ochrannou masku a vejdete,“ popisuje začátek každé směny. Následuje rychlý sled událostí, který se denně opakuje.
„Skoro všichni pacienti jsou stejní. Mladí, staří. Kašlou, nemohou dýchat, mají horečku,“ dodává.
Nejdřív převezme ten nejzávažnější případ, kteří mu zanechali kolegové z noční směny. Zpravidla je to pacient s dýchacími potížemi, který dostává nejvyšší možný přísun kyslíku, ale stále je dýchavičný. Musí ho připojit na přístroje. Mezitím ale do nemocnice dorazí další vážný případ. Má stejné příznaky: horečka, zvracení, nemůže dýchat. „Máte dva pacienty na dýchacích přístrojích a to ještě není ani deset hodin ráno,“ líčí Spencer a pokračuje dál.
Nezastaví se až do odpoledne, kdy mu dojde, že ještě neměl chvíli ani na to, aby se napil vody. „Bojíte se sundat si masku, je to jediná věc, která vás ochrání. Jasně, chvíli to ještě vydržíte. V západní Africe během epidemie eboly jste přece v tom vedru vydrželi hodiny v ochranném obleku bez doušku vody,“ píše ve svých zápiscích. „Tak ještě jednoho pacienta… ale pak pozdě odpoledne vám dojde, že byste se měli najíst.“
Přežil jsem ebolu, bojím se Covidu
Následuje opatrné sundání roušky, masky, pečlivé mytí rukou. Rychlé jídlo v nemocniční kantýně, zpátky nasadit masku a pokračuje se v práci. Přicházejí další pacienti a všichni jsou stejní, všichni mají Covid-19. Nemoc, kterou způsobuje nákaza novým typem koronaviru. Ochranné brýle, rukavice a rouška jsou nutností.
Večer Craig Spencer po dlouhé směně před cestou domů konečně sundá roušku a všechno, co měl s sebou, pečlivě vydezinfikuje: telefon, peněženku, šálek na kávu. Pro jistotu dvakrát. Domů jde pěšky, protože je to bezpečnější než jet metrem nebo autobusem. Prázdné ulice jsou pravým opakem toho, jak vypadají přeplněné nemocnice na pokraji svých kapacit.
Doktor Craig Spencer vysvětluje, že mezi jeho pacienty s Covid-19 jsou i mladí lidé:
„We are seeing everyone from every age group. … Some of my sicker patients have been in their 30s and 40s. Some of the people we’ve been putting on a breathing tube are my same age.“ -New York’s Dr. Craig Spencer
„Každý, koho jsem dnes léčil, se nakazil před týdnem nebo i dřív. Už je příliš pozdě na to, abychom ten virus zastavili. Můžeme ale zpomalit jeho šíření. Zůstaňte doma, to je jediná věc, která nás může zachránit,“ apeluje nejen na Američany. „Přežil jsem ebolu. Ale bojím se Covidu,“ dodává.
Zdroj: aktualne.cz