Vojtěch: Uvolníme opatření a začne promořování obyvatel

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) se situace v České republice vyvíjí dobře, a některá opatření by se tak měla začít uvolňovat. V rámci uvolňování ale bude podle ministra docházet k promořování obyvatelstva. Vojtěch tak souhlasil se slovy epidemiologa a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

Situace v České republice se vyvíjí dobře. V následujícím období tak budeme opatření postupně rozvolňovat,“ sdělil Vojtěch.

V rámci toho ale bude podle něho docházet k proměřování obyvatel. „Epidemii nejsme schopni zastavit. Musíme ale umět řídit to promořování tak, aby nedocházelo k šíření epidemie,“ sdělil Vojtěch. Chráněni podle něho musí hlavně být senioři.

Souhlasil tak s Prymulou. „Potřebovali bychom populaci trochu promořit, já jsem na to změnil trochu názor,” uvedl Prymula v rozhovoru pro DVTV.

Plošné testování pracovníků

Ministr také uvedl, že se dohodl s kraji na tom, že budou plošně testováni pracovníci v sociálních službách, a to pomocí rychlotestů.

„Rozhodli jsme se distribuovat 20 tisíc rychlostestů pro kraje. Ty budou použity pro plošné testování pracovníků,“ dodal Vojtěch.

Odmítl tak návrh ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která chtěla, aby stát testoval plošně seniory. Pokud by stát neměl dost testů, bylo by podle ní dobré zavést alespoň náhodné testování seniorů. Ti totiž patří k nejrizikovější skupině v souvislosti s koronavirem.

V sociálních zařízeních se nyní testuje pouze tehdy, pokud se nákaza prokáže u personálu či nějakého klienta. Důležité je podle Vojtěcha zavést pravidelné testování u personálu, nikoli tedy u seniorů. „Byla by to totiž dobrá prevence,“ řekl minulý týden Vojtěch.

Objednali materiál za šest miliard

Ministr zdravotnictví se také vyjádřil na tiskové konferenci k počtu ochranných pomůcek. Objednáno bylo zatím 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun.

„Distribuováno bylo zatím 11,1 milionu kusů,“ dodal ministr s tím, že očekává další zásilky z Číny. Většina z tohoto materiálu se dostala do nemocnic, nějaké kusy dostali lékárníci zaměstnanci sociálních služeb.  

K pondělnímu dopoledni se v České republice nakazilo koronavirem 4591 lidí. Nemoci zatím podlehlo 72 lidí, většina z nich jsou právě lidé starší sedmdesáti let. Řada z nich se pak nakazila v domovech pro seniory.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru