Vojtěch: Svrčinová nezvládla komunikaci, měla by zvážit setrvání ve funkci

Přestože jsou přijatá opatření v Moravskoslezském kraji jednoznačně správná, Svrčinová absolutně nezvládla komunikaci s místní samosprávou i s veřejností. Tak zní vyjádření Adama Vojtěcha pro CNN Prima NEWS. Podle něj by měla ředitelka KHS zvážit, zda je schopna nadále setrvat ve své funkci.

Rozhodnutí hygieniků v Moravskoslezském kraji zpřísnit z hodiny na hodinu protiepidemická opatření rozpoutalo sérii mediálních přestřelek a výzev k rezignaci. Tu zatím poslední vytáhl ministr zdravotnictví.

„Přestože jsou přijatá opatření v MSK jednoznačně správná, paní ředitelka absolutně nezvládla komunikaci jak s místní samosprávou, tak s veřejností a měla by zvážit, zda je schopna nadále vést KHS,“ napsal Vojtěch v SMS zprávě pro CNN Prima NEWS.

„Je to pro mě novinka. Včera mi ale naznačil v esemesce, že mám zvážit, jestli zvládám vést krajskou hygienickou stanici… Ať mě odvolá, když se mu nelíbím,“ uvedla Svrčinová pro Právo. Už v pátek hygienička pochybení ohledně náhlého zavedení opatření v Moravskoslezském kraji odmítla. „Já jsem to diskutovala s panem ministrem a opravdu byl požadavek co nejdřív,“ řekla podle ČTK novinářům.

Babiš: Hygiena špatně funguje, chtěl jsem po Vojtěchovi zásadní opatření

Vojtěch Svrčinovou vyzval ke zvážení dalšího působení ve funkci nedlouho poté, co premiér Andrej Babiš na svém facebookovém profilu ostře kritizoval fungování KHS Moravskoslezského kraje a vyzýval ministra zdravotnictví k uskutečnění „zásadních opatření“. Babišovi se dle jeho slov vůbec nelíbilo, že hygienici zavedli protiepidemická opatření, aniž by předem informovali veřejnost.

„Já jsem opakovaně žádal pana ministra zdravotnictví, aby Krajská hygienická služba v Moravskoslezském kraji lépe komunikovala. Nekomunikuje dobře, už v rámci OKD tam byla různá nedorozumění. A teď udělali opatření, ani neinformovali veřejnost, neinformovali lidi. Nevím, jak to tam funguje s představiteli kraje. To se mi samozřejmě nelíbí a žádal jsem pana ministra, aby udělal skutečně zásadní opatření, protože není možné něco rozhodnout a neinformovat veřejnost. Doufejme, že se to zásadně změní, protože to není možné, takhle fungovat,“ řekl dnes Babiš ve svém pravidelném facebookovém příspěvku Čau lidi.

Sám ministr zdravotnictví přitom čelí kvůli zavádění plošných opatření silné kritice. „Je to na rezignaci nebo odvolání ministra zdravotnictví,“ uvedl v dnešní Partii místopředseda ODS Alexandr Vondra. Podle něj vláda během postupu v Moravskoslezském kraji „katastrofálně selhala“.

Vojtěch se proti slovům Vondry ohradil. Vláda podle něj situaci zvládá dobře. „Zásadně s tím nesouhlasím. Je to nevkusná politika,“ řekl CNN Prima NEWS.

Další představitel ODS Zbyněk Stanjura už v pátek vyzval k rezignaci rovnou Vojtěcha i Svrčinovou: „Ministr zdravotnictví podle mého názoru opravdu nezvládá funkci celou dobu covidové krize,“ řekl Stanjura. Ke Svrčinové pak podotkl: „Buď nám říkala nepravdu minulý týden, nebo tento týden. A není možné, aby státní úředník takhle podával nepřesné a nevěrohodné informace. V takovém případě ten člověk musí z té funkce odejít.“

Petříček kritizoval komunikaci o zpřísnění na severu Moravy

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nemá signály, že by kvůli zvýšení počtu nakažených koronavirem v Česku některé země přehodnotily pohled na ČR jako bezpečnou zemi. Uvedl to v pořadu televize Prima Partie. Zpřísněná opatření v Moravskoslezském kraji mohou být podle něj v cizině hodnocena kladně, na druhou stranu ale byla podle jeho názoru špatně komunikována. Petříček nechtěl komentovat výzvy k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Věc by podle něj mohla nicméně být jedním z bodů pondělního jednání vládní koalice.

K rezignaci či odvolání Vojtěcha vyzvala opoziční občanská demokracie. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu označil chování vlády v případě šíření epidemie v Moravskoslezském kraji za tragické opomenutí a nezvládnutí situace.

Podle Petříčka vláda regionální záležitosti neřeší, je to v kompetencích regionálních hygienických stanic. Ministři za ČSSD byli ale podle něj jako vládní partneři zaskočeni pátečním okamžitým zavedením přísnějších opatření na severu Moravy. Na výzvu k odvolání Petříčka reagoval tím, že je to personální záležitost koaličního partnera.

Podle člena sněmovního zdravotnického výboru Daniela Pawlase (KSČM) selhala komunikace mezi ministerstvem zdravotnictví, krajskou hygienickou stanicí a hejtmanstvím, což mělo “tragické důsledky”. Podle něj ani při jednání výboru z úst zástupců ministerstva nezaznělo, že by se v Moravskoslezském kraji zhoršila epidemiologická situace. Překvapeni pak byli všichni, včetně zástupců kraje a hejtmana Ivo Vondráka (ANO). Ten avizoval, že bude požadovat zdůvodnění nových protiepidemických opatření, která hygienici v pátek s okamžitou platností v regionu nařídili.

Petříček k tomu podotknul, že všichni zúčastnění včetně Vondráka jsou z hnutí ANO, takže jde o záležitost koaličního partnera.

Hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Do té doby omezení platila jen v okresech Karviná a Frýdek-Místek. V kraji se tak znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Okamžitá platnost i rozsah opatření vyvolala kritiku. Před sídlem hygieniků v Ostravě se ještě v podvečer objevily protestní nápisy. Hygienici nová nařízení zdůvodnili případy komunitního šíření covidu-19, u nichž nelze dohledat původ nákazy, a přesunem případů do rizikové skupiny lidí nad 65 let. Označili je za preventivní.

Zdroj: prima cnn, čtk

Přejít nahoru