Vojtěch: Navrhnu vyhlásit nouzový stav, pokud se číslo R přiblíží dvojce

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rozhovoru pro Seznam Zprávy nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav, který by ministerstvu umožnil udělat razantnější opatření.

Premiér Andrej Babiš už v pátek řekl, že vyhlášení nouzového stavu je na ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. „Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu,“ uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevylučuje, že návrh na vyhlášení nouzového stavu navrhne. Bylo by to však pouze proto, aby jeho resort mohl vyhlašovat přísnější opatření, která mu zákon o ochraně zdraví nedovoluje.

„Pokud by se situace nevyvíjela dobře a počty nakažených by v příštím týdnu nadále rostly a blížili bychom se k reprodukčnímu číslu dva, tak v takovém případě si myslím, že by bylo nutné návrh na vyhlášení nouzového stavu podat,“ řekl ministr Adam Vojtěch v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se reprodukční číslo nyní pohybuje na hodnotě 1,59.

Ve hře je také možné omezení výuky na středních školách a druhých stupních základních škol.

Premiér Andrej Babiš nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. Návrh by však musel podle něj přijít od vás. Ve vyhlašování přísnějších opatření vás limituje zákon o ochraně veřejného zdraví, takže plánujete podat návrh právě kvůli tomu?

Nedá se vyloučit, že bychom nouzový stav nevyhlásili – a ano, právě kvůli tomu, abychom mohli zavádět přísnější opatření. Musíme vycházet ze zkušeností z jara, kdy jsme zaváděli některá opatření na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a následně městský soud v prvoinstančním rozsudku zhodnotil, že některá opatření neměla být vyhlášena. Proti rozhodnutí jsme sice podali kasační stížnost, ale o té zatím není rozhodnuto, takže se zatím musíme řídit tímto rozhodnutím. Proto nevylučuji, že bychom návrh nepodali, ale jenom kvůli tomu, abychom mohli udělat razantnější opatření.

V uplynulých dnech padaly rekordy v počtu nakažených. Máte nějaký limit, na základě kterého byste řekl, že návrh podáte?

Ve čtvrtek byl denní přírůstek počtu nakažených přes tři tisíce, v pátek bylo číslo menší. Uvidíme, jaká čísla budou po víkendu. Myslím si, že bychom měli vycházet z nějakých trendů a výše reprodukčního čísla a na základě toho dělat případná opatření. Pokud by se situace nevyvíjela dobře a počty nakažených by v příštím týdnu nadále rostly a blížili bychom se k reprodukčnímu číslu dva, tak v takovém případě si myslím, že by bylo nutné návrh na vyhlášení nouzového stavu podat.

Pokud zatím nebude vyhlášený nouzový stav a počty nakažených by nadále rostly, jaká se plánují další opatření, která by byla v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví?

Máme opatření, která mají ekonomický charakter, a pak opatření, která naopak ne, ale i tak jsou velmi citlivá. Jedno z nich je omezení výuky na středních školách a na druhém stupni základních škol. Je to věc, kterou sice nechceme dělat jako první, ale zrovna toto opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví dělat můžeme, což nám potvrdilo i rozhodnutí soudu.

O tomto rozhodnutí komunikuji každý den s ministrem školství Robertem Plagou a už v pátek jsme se rozhodli, že k omezení výuky přistoupíme v Praze na vysokých školách. Bylo by velice riskantní, pokud by se do Prahy, která má červenou barvu na semaforu, sjeli z celé republiky vysokoškoláci, situace by se mohla následně velmi zhoršit. Dále jsou opatření, která se týkají hromadných akcí. Je ale potřeba hromadné akce rozlišovat, nechci zrušit ihned všechny akce, protože si nemyslím, že zakázat divadla nebo koncerty s vážnou hudbou je správné, neboť právě tento druh akcí není z pohledu šíření koronaviru rizikový. Na druhou stranu ale máme akce, kde se křičí, zpívá, pije a ty jsou z pohledu šíření nemoci rizikové.

Začátkem října proběhnou krajské volby a také první kolo senátních voleb. Pokud by byl vyhlášen nouzový stav, Sněmovna i Senát by se dohodly na příslušném zákonu, je podle vás ve hře odložení voleb?

Odložení voleb se zatím vůbec neuvažovalo. Já osobně si to zatím nedokážu představit a myslím si, že to není namístě. Pokud budou během voleb dodrženy veškeré podmínky, tak si myslím, že by měly proběhnout a nepředstavují zásadní riziko šíření koronaviru. Není to typ akce, kde je velký shluk lidí na jednom místě, kde lidé křičí, zpívají, takže si nemyslím, že by se měly volby odvolat.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru