Vláda zvažuje snížení ošetřovného, lidem se prý nechce do práce

Chaos a koaliční spor kolem ošetřovného pro rodiče dětí ve školkách a na prvním stupni základních škol nekončí. Vláda dokonce od minulého týdne jedná o snížení ošetřovného zpět na 60 procent. Kabinet totiž zjistil, že se lidé při pobírání cca 500 korun denně do práce nehrnou, a nejasné podmínky v tom, kdo a kdy může ošetřovné pobírat, vše ještě komplikují.

Bylo ve hře snížení ošetřovného z 80 na 60 procent. Do pondělí měla ministryně (práce a sociálních věcí Jana) Maláčová představit návrh na snížení,” řekl v úterý Novinkám zdroj z vlády s tím, že s návrhem přišla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Důvodem má být především to, aby se zvýšila motivace lidí pro návrat do pracovního procesu a aby došlo k nastartování ekonomiky.

Ošetřovné ve výši 60 procent ze základu platu mohou čerpat zaměstnaní rodiče od té doby, co jsou školy zavřené, tedy od 12. března až do konce června. Od 1. dubna se pak částka navýšila až na 80 procent. O ošetřovné si za stejné období mohou žádat i OSVČ, které do konce března pobíraly 424 korun denně a od 1. dubna 500 korun denně. Příspěvek mohou rodiče čerpat na dítě od 3 do 13 let.

Schillerová na dotaz Novinek během úterního odpoledne nereagovala. To, že se věc řešila i na pondělním jednání, krátce potvrdil i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

„Chvíli se to diskutovalo, ale neskončilo to žádným závěrem a stále se o tom jedná,” potvrdil Novinkám Prymula. Ten byl podle Novinek v pondělí vyslán na tiskovou konferenci vlády mimo jiné proto, aby rodiče uklidnil, že dětem ve škole nákaza nehrozí.

Maláčová na dotaz Novinek pouze uvedla, že žádný takový návrh na vládě není. Důležité je podle ní nyní sjednotit nejasnosti kolem toho, kdo a za jakých podmínek ošetřovné čerpat smí, protože to stále není jasné a rodiče v tom mají zmatek.

„Potřebujeme, aby školky a školy byly ve stejném režimu a aby byla motivace, aby rodiče děti do školy dali,” řekla Novinkám. Proto připravila pozměňující návrh. Ten už se ale miulý týden ve Sněmovně projednával, hnutí ANO ho ale tehdy nepodpořilo a koaliční poslanci se kvůli tomu pohádali.

Znovu se jím ale v lehce pozměněném znění bude Sněmovna zabývat ve středu odpoledne na mimořádném jednání.

Současná situace je taková, že rodiče, kteří dítě do školy pošlou, nárok na ošetřovné ztrácí. Nicméně dítě do školy může nastoupit dobrovolně. Pokud ale zůstane doma a nebude to kvůli důvodům, které vyjmenoval resort zdravotnictví a které musí uvést rodič v čestném prohlášení, nárok rodič také ztrácí.

Důvody jsou například přímo nákaza koronavirem, cukrovka, těžká obezita nebo chronické onemocnění plic. Do školy nesmí nastoupit ani tehdy, pokud žije v rodině s osobou starší 65 let nebo někým, kdo má zmíněná onemocnění.

Pravidla jsou k dispozici na stránkách ministerstva školství.

Maláčová svým pozměňujícím návrhem chce, aby byly přidány i provozní důvody, tedy pokud škola nebude mít dostatek míst pro žáky, nebo jiné vážné důvody týkající se například delší pracovní doby rodiče, než po kterou bude probíhat školní docházka.

Zdraví, nebo peníze?

Na to, že vláda úplně zapomněla na rodiče dětí ve školkách, upozorňuje poslankyně Pirátů Olga Richterová. O plošném zavření školek totiž stát nerozhodl, ale nechal to na zřizovatelích, což jsou většinou obce či města. A pokud se dnes školka rozhodne otevřít, což už se děje, a rodič tam z nějaké obavy dítě nedá, nárok na ošetřovné nemá.

„Hraje se o jednoznačnost pravidel. Rodiče jsou často zoufalí a chybí jim zcela základní informace. U škol je všem rodičům umožněno, aby si sami zvolili, zda své dítě do školy dají či nikoli. U školek mnoho rodičů kvůli rizikovosti dítěte nebo člena domácnosti preferuje, aby děti zůstaly doma, jelikož v mateřské škole nebudou využívány osobní ochranné pomůcky,” uvedla Richterová.

V takovém případě dnes ale nárok na ošetřovné mít nebudou, pokud bude jejich školka otevřená.

„Není normální doba a všichni jsou vystresovaní. Rodiče jsou nyní vystaveni situaci, kdy neví, zda budou mít nárok na ošetřovné i v okamžiku, kdy budou mít oprávněnou obavu o zdraví svých dětí i své, a jsou mnohdy před Sofiinou volbou, zda zajistit příjem rodiny, či brát ohled na zdraví. Navíc vláda nijak neřeší problém s alergiemi a související rýmou či kýcháním,” dodala pirátská poslankyně.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru