Vláda povolila farmářské trhy. V domovech sociálních služeb pomůže 360 vojáků

Od pondělí příštího týdne se znovu otevřou farmářské trhy. Rozhodla o tom vláda. Jednala o scénářích uvolňování omezení pro obchody a služby, která přijala proti šíření koronaviru. Vláda také rozhodla o nasazení až 360 vojáků na zajištění provozu domovů sociálních služeb.

V posledních dnech jsme byli v intenzivním kontaktu s Asociací farmářských tržišť ČR, která připravila model fungování farmářských trhů s konkrétními pravidly. Mezi ně patří například zákaz prodeje občerstvení k přímé konzumaci, bezpečné odstupy mezi prodejními stánky, dostupná desinfekce na ruce u každého výdejního pultu a další,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Za dodržování pravidel prodeje bude zodpovídat provozovatel farmářského trhu. Nesmí docházet zejména k porušování obecných pravidel přijatých vládou, například k nepřiměřenému shlukování osob.

O zapojení vojáků v domovech sociálních služeb na Twitteru informoval ministr obrany Lubomír Metnar. Vláda již v minulosti rozhodla o nasazení vojáků na hranicích nebo o zapojení armády do takzvané chytré karantény. Nasazeno tak může být více než 4000 vojáků.

Šéf Ústředního krizového štábu, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček před jednáním vlády řekl, že by měla při rozhodování o uvolňování omezení vzít v úvahu dopad Velikonoc na růst počtu nakažených.

Podle vicepremiéra Havlíčka by nejprve měly být otevřeny malé provozovny a obchody. Podnikatelé by se měli o možnosti je otevřít dozvědět se dvou až třídenním předstihem.

Vláda to v úterý rozhodne, přednese scénáře uvolňování. Počítá se s třemi vlnami, pokud tam nebudou nějaké komplikované, toxické segmenty. Jde o maloobchodní prodeje a služby,“ uvedl v neděli v ČT Havlíček.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly k uvolňování opatření stát přistoupí, pokud se počty nově odhalených nemocných nebudou blížit k počtu 400 osob za den.

Celkový počet osob s prokázaným onemocněním covid-19 byl v úterý ráno v Česku podle oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví 6059, uzdravených bylo evidováno 527 a úmrtí v souvislosti s covid-19 bylo v úterý ráno 147. V pondělí přibylo 68 nových případů, což je nejnižší nárůst od 17. března.

Ministryně financí Alena Schillerová avizovala, že vládě předloží návrh na zavedení institutu zpětného působení daňové ztráty. Firmy si budou moct případné ztráty z podnikání za letošek zpětně započíst do daňových přiznání z let 2018 či 2019. Vratky zlepší jejich platební schopnost i pozici při případné žádosti o úvěr.

Kabinet má jednat také o tom, jak se budou nemocnice, vracet do obvyklejšího režimu, tedy také k neakutním zákrokům a vyšetřením. Ministři mají hovořit i o možnosti návratu žáků do škol. Epidemiologové ale nedoporučují úplné obnovení povinné školní docházky do konce června. Prioritu by měli mít ti, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou.

Zdroj: ceskatelevize, idnes.cz

Přejít nahoru