Vláda odložila EET. Stát uhradí tpodnikatelům polovinu nájmu do konce června

Vláda jednomyslně schválila návrh na odklad elektronické evidence tržeb do konce roku. Podpořila i záměr vicepremiéra Karla Havlíčka, že se stát bude 50 procenty podílet na nájmu podnikatelů, pokud se dokáží dohodnout s pronajímatelem na jeho snížení. Havlíček má návrh předložit vládě za týden.

Stát bude podnikatelům postiženým dopady koronaviru a nařízeními vlády hradit polovinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Dalších 30 procent by měl uhradit pronajímatel a 20 procent nájemce. Podmínkou ale má být, že se pronajímatel a nájemce zároveň dohodnou na snížení nájmů.

„Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, ale že se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, protože nemohli prodávat, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo,“ uvedl pro iDNES.cz Havlíček.

Kabinet kývl i na to, že se od 11. května obnoví mezinárodní vlaková i autobusová doprava. Její Zákaz platil od 14. března.

Cestování ale budou nadále ovlivňovat opatření sousedních států proti koronaviru. Slovensko a Polsko nepouštějí cizince na své území.

Odklad EET až na konec roku

Pokud jde o odklad EET, zatím Sněmovna schválila pozastavení celé elektronické evidence tržeb na dobu stavu nouze a následující tři měsíce.

„Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly. Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat,“ uvedla ministryně financí Schillerová.

Odklad EET až do konce roku musí schválit parlament. Vláda s tím ale nebude mít žádný problém, protože opoziční strany proti elektronické evidenci tržeb, která je „vlajkovou lodí“ vládní koalice, bojují od samého začátku.

„Asi už i vládě konečně došlo, že to opravdu není to klíčové, co stát potřebuje. Možná by bylo lepší odložit celé EET do propadliště dějin,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„Před časem jsem psal, že na čase krize je dobré, že vláda si osvojuje hodně našich návrhů. EET bude odložené až do konce roku, což jsem navrhli ve zrychleném procesu už na začátku krize. Hlasovalo se to i jako pozměňovací návrhy k odložení o 3 měsíce, vláda byla proti, teď to navrhuje,“ komentoval rozhodnutí vlády o odkladu EET Pirát Mikuláš Ferjenčík.

Malé společností s ručením omezeným postižené šířením koronaviru budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Stejně jako osoby samostatně výdělečně činné, pro něž byl již dříve schválen kompenzační bonus do 8. června.

„Žádat budou moci společníci v jedno či dvoučlenných s.r.o., anebo vícečlenných, jde-li o rodinné firmy. Podpora bude ve výši 500 Kč denně od 12.3. do 8.6., tedy maximálně 44 500 Kč,“ uvedla Schillerová.

Posílení pravomocí Vojtěcha odloženo

Ministři naopak odložili schválení návrhu, který by posílil pravomoci ministra zdravotnictví po skončení nouzového stavu 17. května. Změna zákona má umožnit, aby některá restriktivní opatření kvůli riziku šíření koronaviru mohla platit také po skončení nouzového stavu, který Sněmovna schválila jen do 17. května. Vláda si přitom uvolňování těchto opatření naplánovala do 25. května.

„Vnitro připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR,“ napsal na Twittteru ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

 

Schillerová ale nevyloučila, že vláda ve čtvrtek návrh na posílení pravomocí ministra zdravotnictví ještě schválí.

Premiér Andrej Babiš přitom věřil, že již v úterý půjde vláda do Sněmovny s tím, že bude chtít, aby ministerstvo zdravotnictví mělo větší kompetenci, aby mohlo svými rozhodnutími prosadit zachování některých restrikcí do 25. května, tedy i několik dnů po skončení nouzového stavu.

Ministr zdravotnictví měl podle zatím odloženého návrhu dostat možnost zakázat či omezit činnosti například v případě bazénů, wellness zařízení, veřejné dopravy všech druhů, zdravotnických zařízení, veřejných sociálních služeb a nařídit jim používání hygienických opatření. Měl dostat také možnost nařídit používat osobní ochranné prostředky a dezinfekční prostředky, regulovat hromadné akce a omezit jejich rozsah.

Úskalím návrhu ovšem je, že Městský soud v Praze zrušil vládní omezení jen opatřeními ministerstva zdravotnictví.

Ošetřovné pro OSVČ 500 korun na den

Vláda kývla i na návrh, aby se ošetřovné pro osoby samostatně výdělečné činné s dětmi do třinácti let kvůli uzavřeným školám či zařízením sociálních služeb zvýšilo ze 424 na 500 korun na den. Vyšší částka by se vyplácela za duben.

Minulý týden schválil Senát zvýšení ošetřovného pro zaměstnance, rodiče dětí do 13 let na 80 procent denního vyměřovacího základu místo dosavadních 60 procent, se zpětnou účinností od 1. dubna. Vyplácet ho stát má až do začátku prázdnin.

Na ošetřovné mají mít nárok i lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Na ošetřovné mají rodiče nárok po celou dobu, kdy budou uzavřeny školy.

Možnost odkladu odvodů na sociální pojištění

Ministři měli projednat také to, aby si firmy mohly kvůli koronaviru odložit placení sociálních odvodů o tři měsíce. „Mělo by se to týkat odkladu, nikoliv odpuštění. V tuto chvíli máme shodu na třech měsících,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel odvádí z výdělku 24,8 procenta a zaměstnanec dalších 6,5 procenta.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru