Větší obce dostanou data o počtu nakažených

Starostové obcí s rozšířenou působností budou dostávat nově informace o lidech z dané oblasti, kteří mají covid-19. Půjde o komplexní přehled základních epidemiologických parametrů. Novinářům to v úterý řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten se na tom dohodl s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem.

Obce budou dostávat statistické informace o nakažených každý týden. Půjde o komplexní přehled základních epidemiologických parametrů,” sdělil Vojtěch.

Podle šéfa Ústavu zdravotnických a statistických informací Ladislava Duška bude na podzim možné, aby data obce dostávaly každý den.

„Informace budeme předávat vedoucím činitelům územních samospráv. Ti pak na jejich základě mohou v co nejkratším čase s místní hygienickou stanicí přijmout příslušná opatření,” přiblížil Dušek.

Konkrétně by měly znát počty diagnostikovaných osob a počty aktuálně nakažených a hospitalizovaných pacientů. Dostanou také data o počtu provedených testů.

Zdrojem dat, které obce dostanou, bude centrální informační systém infekčních nemocí. „Data jsou k dispozici a je dobře, že budou mít obce ještě detailnější pohled z jejich lokality,” zdůvodnil ministr.

Samosprávy si opakovaně stěžovaly, že nemají přístup k datům za jejich oblast a velmi obtížně monitorují situaci přímo v místě.

 

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru