Ve volebních místnostech musí voliči dodržovat ochranná opatření

Ve volebních místnostech během říjnových krajských a senátních voleb budou zajištěny dezinfekce. Volby budou provázet i další bezpečnostní opatření, například dodržování rozestupů nebo povinnost mít roušku tak, aby bylo hlasování pro voliče bezpečné. Novinářům to dnes řekl ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Petr Vokáč. Lidé, kteří budou v době voleb v karanténě, budou hlasovat z auta na vyčleněných místech, případně si budou moci vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou.

Komise ve volebních místnostech bude vybavena rouškami i rukavicemi. Volič do volební místnosti vstoupí s rouškou, po vstupu si vydezinfikuje ruce. S komisí musí komunikovat z bezpečné vzdálenosti, která bude na podlaze volební místnosti vyznačena. Dvoumetrové odstupy bude muset dodržovat i od ostatních voličů. “Volič se identifikuje občanským průkazem nebo cestovním pasem, tento doklad položí na stůl před komisi a odstoupí zpět,” řekl Vokáč. Člen komise následně vyzve voliče, aby si kvůli identifikaci na chvíli sejmul roušku.

“Doporučujeme, aby si volič případně přinesl vlastní propisku na úpravu hlasovacích lístků, pokud tak neudělá, za plentou budou propisky, které budou průběžně dezinfikované, stejně jako stolek za plentou, který slouží jako pracovní plocha,” řekl Vokáč. Dezinfikována bude i urna. “Poté co volič upraví hlasovací lístky, dá je do obálek, jde k volební schránce, odhlasuje a má hotovo. Jde o jednoduchý a bezpečný proces,” doplnil Vokáč.

Ministerstvo podle něj zatím neplánuje, že by omezilo počet voličů ve volební místnosti. “Zatím počet stanoven není. Předpokládáme, že pokud by došlo ke zhoršení situace, tak vydáme doporučení k tomu, aby se v místnosti zdržoval pouze jeden volič,” dodal ředitel.

Lidé, kteří budou v karanténě kvůli nemoci covid-19, budou moci volit buď z auta, vyžádat si příjezd speciální volební komise, zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě.

Možnost speciálního hlasování se bude podle předlohy týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienickou stanicí nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

Na volební lístky bylo třeba 1750 tun papíru, jsou téměř hotové

 

Zhruba 1750 tun papíru použila břeclavská tiskárna Moraviapress na tisk více než deseti a půl milionu hlasovacích lístků pro letošní krajské a senátní volby. Většina lístků na volební dny 2. a 3. října je již připravená. Zbylých jeden a půl milionu kusů bude hotových do 24 hodin. Na téměř 500 míst po celé republice musí dorazit do 17. září, řekl dnes ČTK generální ředitel Moraviapressu Jiří Myšík. Stát za ně zaplatí maximálně 85 milionů korun.

“Každá volební zakázka je velmi komplikovaná. Klademe absolutní důraz na kvalitu výroby a dokonalou logistiku. Letos nastala změna formátu z původního A4 na A3, což znamenalo dodatečné organizační změny. Koronavirová krize nás vzhledem k tomu, že výrobu volebních zakázek plánujeme vždy dlouho dopředu, neovlivnila,” řekl Myšík.

Na 13 různých sad pro krajské volby použili tiskaři 1400 tun novinového papíru, dalších 350 tun bylo potřeba na volební lístky pro 27 obvodů, kde lidé zvolí senátora. Poslední tři týdny se na přípravě podílela většina zaměstnanců.

Podle Hany Malé z ministerstva vnitra je maximální možná cena za výrobu, distribuci lístků, obálek a dalších tiskovin na podzimní volby 85 milionů. “Konečná suma však bude pravděpodobně nižší,” uvedla na dotaz ČTK Malá.

Moraviapress je tradičním dodavatelem volebních lístků a je výhradním distributorem Sbírky zákonů ČR. Tiskárna je součástí britského holdingu Walstead, který koupil rakouskou skupinu Let´s Print Holding. V Břeclavi dlouhodobě pracovalo okolo 230 lidí, v roce 2018 se jejich počet snížil na 215.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru