Václav Klaus: Očkování nesmí být povinné. Já se očkovat nenechám

Na pražském Staroměstském náměstí se v neděli sešly stovky demonstrantů proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. Podle zpravodaje Radiožurnálu bylo na místě víc než povolených 100 lidí a řada z účastníků neměla roušku a nedodržovala rozestupy. Kolem 16. hodiny se účastníci pokojně rozešli. Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES.

Účastníci akce třímali české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. V úvodu demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, který přítomné vyzval k nenásilnému protestu. „My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl.

Na náměstí ve zhruba dvouhodinového programu zazněly projevy zástupců podnikatelů v pohostinství, fitness trenérů, lékařů, maturantů či Podnikatelských odborů.

„Policisté již řešili několik podezření na nedodržování vládních nařízení. Svolavatel bude oznámen pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolený počet účastníků,“ napsala krátce po oficiálním zahájení akce policie na twitteru.

Na demonstraci kritizoval vládní opatření i bývalý prezident republiky Václav Klaus. „Už bylo dost zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy, naše profesní a životní aktivity,“ řekl. Vymezil se i proti očkování s tím, že žádná zázračná vakcína neexistuje. „Očkování nesmí být povinné. Já, i když už v rizikovém věku, se očkovat nenechám,“ dodal.

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček.

Otevření Česka

„Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

Svolavatel demonstrace a předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček řekl, že cíle demonstrace jsou dva. V dlouhodobém horizontu je to „otevření Česka“, v krátkodobém pak to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, kterých se současná opatření týkají, a vedla s nimi skutečný dialog. Podle něj už nejde jen o podnikatele, ale také například o jejich klienty, o děti ve školách či maturanty.

Reakce politiků

Premiér Andrej Babiš (za ANO) protest odsoudil. Domnívá se, že lidé, kteří byli na nedělní demostraci, by se spíše měli stát dobrovolníky v nemocnicích. „Podle mého názoru všichni ti lidi by měli nastoupit do covidových jednotek, do nemocnic. A tam být jako dobrovolníci, podívat se na to, jak to funguje. Tihle lidi jdou demonstrovat a vykládají nesmysly, absolutní nesmysly,“ sdělil Českému rozhlasu premiér.

Předsedkyně strany TOP09, Markéta Pekarová Adamová sice chápe podnikatele postižené pandemií koronaviru, demonstrace jí ale nepřijde správná. „Já mám určitě pochopení s těmi, kteří jsou postiženi zejména tou ekonomickou situací. Je to pro ně likvidační a že už jim dochází trpělivost je zcela pochopitelné. Protože je to opravdu dlouhá doba a vláda pomáhá pomalu a nedostatečně,“ říká Pekarová Adamová. „Na druhou stranu bych všem těm, kteří tvrdí, že ani očkování není řešení (řekla), ať se jdou podívat do nemocnic jako dobrovolníci. Ať jdou pomoci lékařům a všem zdravotním sestrám“.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) zkritizoval požadavky některých účastníků protestu, například zpěváka Daniela Landy. „Já jsem měl možnost si vyslechnout argumenty pana Landy v tomto týdnu. Bylo to obecné, nebylo v tom nic zásadního nebo nového. ‚Omezujete to svobodu. A nebojte se, já vám dám dostatek odborníků a řešení se najde.‘ To, ať se na mě nikdo nezlobí, je naprosto univerzální fráze.

Ministr vnitra Jan Hamáček (za ČSSD) se domnívá, že protest přispěje k dalšímu šíření koronaviru. „Je to faktor, který samozřejmě přispěje k dalšímu šíření nemoci, k dalšímu zahlcení nemocnic. Když poslouchám některé ty projevy, tak si říkám, co tomu říkají zdravotníci, kteří už čtyři měsíce slouží defacto nonstop. Protože takoví lidé jim přidělávají práci,“ okomentoval situaci pro Český rozhlas.

‚Covid umíme léčit‘

Chirurg Ondřej Polanecký z Fakultní nemocnice v Motole na demonstraci kritizoval přístup vlády a nedostatečnou komunikaci s odborníky z praxe. Vláda podle něj diskutuje pouze s teoretickými vědci a rozhoduje pouze na základě číselných statistik. „Covid-19 se zaslouží náš respekt, ale ne strach ani paniku. Pro většinu populace není nebezpečný. Covid-19 umíme léčit,“ řekl.

Organizátoři shromáždění uvádějí, že vláda současnou situaci nezlepšuje, ale zhoršuje. Tvrdí, že se dokážou účinněji chránit sami. Nechtějí nadále respektovat opatření, která podle nich nejenže nefungují, ale zapříčinila “pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti”.

Policie už dříve sdělila, že na akci bude dohlížet dvě stě členů zejména pořádkové služby. Na místě jsou také členové antikonfliktního týmu.

Zdroj: irozhlas.cz, foto: čtk

Přejít nahoru