V severoitalské Lombardii zemřelo za jediný den 546 nakažených lidí

V severoitalské Lombardii, která je nejhůře postižena epidemií nemoci COVID-19, zemřelo za jediný den 546 pacientů nakažených koronavirem. To je za den nejvíce od doby, co se zde nákaza začala šířit. Celkový počet obětí tam tak stoupl na 3092. Uvedlo to v sobotu vedení regionu.

V Itálii, kde se nedaří zastavit šíření koronaviru, se čeká vydání krizového dekretu, kterým vláda pozastaví veškerou postradatelnou výrobu v zemi; v chodu zůstanou jen provozy zásobující supermarkety a lékárny, fungovat budou také banky a pošta.

“Odborníci nám říkali, že 13. a 14. den od chvíle, kdy vstoupí v platnost karanténní opatření, budou nejhorší a měli pravdu. Čísla ukazují, že epidemie mocně roste,” uvedl na tiskové konferenci zástupce lombardské vlády pro oblast zdravotnictví Giulio Gallera. Celostátní karanténa začala v Itálii platit 9. března, v sobotu tedy Italové vstoupili do jejího 13. dne.

Epicentrum pandemie je nyní ve městech Bergamo, Brescia a Cremona. Milán hlásí 4672 nakažených, což je o 868 více než v pátek.

Více než dvě stovky starostů z nejpostiženější provincie Bergamo dnes premiéra Giuseppeho Conteho vyzvaly, aby v Lombardii vyhlásil úplný zákaz vycházení. “Nyní je čas na úplnou stopku,” napsali v dopise. Podle nich je to jediný způsob, jak zastavit tragédii způsobenou rychlým šířením viru.

Nemocní se v Itálii loučí se životem, aniž by u sebe měli své blízké a často jim musejí říci poslední sbohem třeba jen přes mobilní telefon s vypadávajícím signálem, napsala agentura Reuters.

Paolucci je jedním ze 70 lékařů, kteří se nyní dnem i nocí starají o pacienty v malé nemocnici Oglio Po, která ještě před měsícem byla klasickým regionálním zařízením, kde se léčilo všechno od mandlí až po rakovinové nádory. Teď už jsou v ní pouze nakažení koronavirem, protože Cremona je v Itálii provincií se čtvrtým nejvyšším počtem lidí s chorobou COVID-19.

„Řekl bych, že jsme na konci svých sil… Tohle je malá nemocnice a my přijímáme obrovské množství lidí… kapacita je plná,“ popisuje lékař v chodbě, kterou se nesou zvuky plicních ventilátorů, pípání monitorů a kroky spěchajících kolegů. Kdyby ale těch kroků bylo slyšet víc, cítil by zkušený lékař obrovskou úlevu.

„Docházejí nám zásoby a hlavně zaměstnanci, protože právě ti teď začínají být nemocní,“ popisuje současný stav.

Osamělost v posledních chvílích

Zatímco zdravotníci pracují ve vyčerpávajících 12hodinových směnách a snaží se pacienty udržet naživu, musejí se vyrovnávat i s emočně náročnými okamžiky, zejména když vidí, že lidé umírají o samotě a nevidí své blízké, kteří se za nimi kvůli přísným protiepidemiologickým opatřením nedostanou.

„Máme tady službu, kdy voláme příbuzným a mluvíme s nimi o tom, co se děje. Takže jsou alespoň trochu v kontaktu,“ říká lékař. „Někteří starší lidé totiž nejsou zvyklí používat mobilní telefony. Proto jsme tu my, abychom jim umožnili spojení s rodinou,“ dodává.

Nemocnice se stala nouzovým pracovištěm, kde jsou jen nakažení koronavirem. Zrušeno bylo dětské oddělení nebo kardiologie a případům pro urgentní chirurgické zákroky musí stačit tři lůžka, popisuje místní lékařka Daniela Ferrariová. Šest z devíti místních chirurgů beztak mělo pozitivní test na koronavirus a jsou nyní v domácím léčení, celkem se nakazila asi pětina zaměstnanců.

Mrtvé už nepočítáme, zní z nemocnice

Kvůli stoupajícímu počtu nemocných zdravotníků si dělá starosti i sestra Daniela Confalonierová, která pracuje v nemocnici v Miláně. „Pracujeme tady v absolutně nouzovém stavu. Problém je, že tolik lidí je doma kvůli pozitivním testům na koronavirus. Zůstává nás jen hrstka,“ řekla ve videu, které zveřejnila na internetu.

„Psychické vypětí je nebývalé. Bohužel situace v Lombardii se vymkla z rukou, míra nákazy je obrovská a mrtvé už ani nepočítáme,“ dodala.

Oběti však počítají úřady a čísla, která se zveřejňují každý večer na pravidelné tiskové konferenci, jsou čím dál děsivější. Podle údajů ze čtvrtečního večera bylo mrtvých už 3405, tedy více než v Číně.

Zdravotníkům ale nezbývá nic jiného než pokračovat. V nemocnici v Cremoně to za mnohé z nich nejlépe popsal ošetřovatel Luca Dall’ Asta. „I když jsme strašně unavení, snažíme se jít dál a dát tomu všechno, protože teď není čas na to řešit něco jiného. Musíme prostě pracovat a pokračovat,“ řekl.

Zdroj: novinky.cz , irozhlas.cz

Přejít nahoru