Kanadská policie vyšetřuje majitele soukromého domu s pečovatelskou službou pro seniory v kanadském městečku Dorval poblíž Montrealu. Poté, co kvůli obavám z koronaviru opustili zařízení téměř všichni zaměstnanci, zemřely zde více než tři desítky důchodců v období méně než jednoho měsíce.
Kanadská policie uvedla, že má před sebou týdny intenzivního vyšetřování. V budově pečovatelského domu Herron strávili její příslušníci několik dní sbíráním důkazů, informuje server kanadského televizního vysílatele CBC. „V sázce je hodně. Jde o lidi, kteří přišli o své blízké a zajímá je, co se s nimi stalo. Proto musíme pracovat tvrdě a mít na to dostatek času,“ uvedl inspektor a tiskový mluvčí montrealské policie André Durocher.
Mezi důkazními materiály jsou mimo jiné záznamy z kamer, administrativní dokumenty, seznamy zaměstnanců a obyvatel domu. Podle informací CBC mnoho pracovníků dům pro seniory opustilo kvůli obavám ze šířícího se koronaviru. Vyšetřovatelé na místo dorazili už koncem března a našli 31 lidí po smrti, z nichž většina zemřela z důvodů, které se netýkají nemoci covid-19. Obětí, u nichž se prokázalo přímé úmrtí ve spojení s koronavirem, bylo podle prvotního vyšetřování pouze pět.
Policie se při vyšetřování zaměřuje právě na to, co ke smrti jednatřiceti seniorů vedlo. Jednak se soustředí na příčiny úmrtí, ale také na okolnosti, které jejich smrti předcházely, jako například údajný nedostatek personálu. Na základě vyšetřování se může rozjet trestní stíhání majitele Samir Chowieriho a jeho tří dcer, které s ním provozují dohromady sedm domů pro seniory v provincii Quebec.
Nad domovem, ve kterém podle vyšetřovatelů panovaly příšerné podmínky, nyní převzala kontrolu regionální zdravotnická agentura CIUSSS. Mezitím probíhají kontroly všech ostatních domů s pečovatelskou službou v provincii Quebec. Podle informací CBC objevila policie na místě kromě obětí i další obyvatele domu s podvýživou a dehydratované.
„Působí to jako obrovská nedbalost v péči o seniory,“ uvedl předseda vlády provincie Quebec Francois Legault. Podle informací místního ministerstva zdravotnictví v domě žilo zhruba 150 seniorů, o které pečoval absolutně nedostatečný personál.
Společnost Katasa Group patřící Samiru Chowierimu a provozující dům Herron v oficiálním prohlášení uvedla, že všichni její zaměstnanci prokazovali „výjimečnou snahu“ od doby, kdy začala krize kolem koronaviru. Podle Chowieriho jeho společnost několikrát žádala zdravotnickou agenturu CIUSSS o pomoc, ale všechny žádosti byly igorovány.
„Doufáme, že pozornost, která se nyní zvedla kvůli tomuto politováníhodnému případu, odhalí nedostatek podpory ze strany CIUSSS našim i jiným zdravotnickým zařízením,“ stojí v prohlášení. „Úřady chtěly, aby lidé zůstávali v izolaci, zavření doma. Kvůli tomu měl pečovatelský dům mnohem méně aktivního personálu, než normálně,“ uvedl zdroj CBC, který pracuje ve společnosti Katasa Group, ale nepřál si být jmenován.
Jedním z lidí, kteří v pečovatelském domě Herron přišli o někoho ze svých blízkých, je i Darrel Whitehead. Jeho otec zemřel začátkem dubna poté, co byl podle svého syna podvyživen a zaměstnanci mu nedávali dostatek vody. Whitehead navíc uvedl, že musel jeho otec poslední dva týdny žít ve vlastní špíně.
Whitehead zjistil, že byl otec pozitivně testován na nemoc covid-19 jen několik dnů před smrtí. Podle jeho slov se do rezidence nedalo dostat. „V sobotu jsem jen obdržel hlasovou zprávu. Když jsem zavolal zpátky, řekli mi, že je otec po smrti,“ uvedl Whitehead pro CBC. „Staří lidé tam jsou zanedbáváni. Přitom by měli pro veřejné zdravotnictví být naprostou prioritou,“ dodal s tím, že jeho otec měl Parkinsonovu nemoc v rozvinuté fázi a nemohl už verbálně pořádně komunikovat.
Zdroj: lidovky.cz