V pátek v ČR zjištěn druhý nejvyšší nárůst případů covidu

V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie. Přibylo 486 nově nakažených. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 23.777 případů covidu-19. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nejvyšší denní nárůst nakažených byl zaznamenán minulý pátek 21. srpna, kdy testy potvrdily 503 případů covidu-19. Čtyři z pěti nejvýraznějších denních přírůstků případů nemoci připadají právě na období posledních několika dní od 21. srpna. Jen od počátku tohoto týdne už přibylo v Česku přes 1800 nově nakažených.

Asi tři čtvrtiny lidí nakažených od března koronavirem se již z nemoci vyléčily a 419 lidí zemřelo. Počet úmrtí se ve čtvrtek ani v pátek nezvýšil. Nemocných s covidem-19 je aktuálně 5861, což je nejvíce od začátku epidemie. Množství aktuálně nemocných, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, přibližně od poloviny července vytrvale roste.

I počet lidí, kteří musí být kvůli covidu-19 léčeni v nemocnici, se v současnosti postupně zvyšuje. Jen od minulého pátku se podle nejnovějších údajů ke čtvrtku 27. srpna počet hospitalizovaných zvýšil téměř o pětinu na 139 a počet nemocných ve vážném stavu o dvě pětiny na 32.

V předchozích dnech rostl také podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. V pondělí činil zhruba 3,5 procenta, v úterý 4,2 procenta a ve středu 4,5 procenta. Ve čtvrtek ale podíl pozitivních testů klesl na čtyři procenta. Údaje o testech za pátek zveřejní ministerstvo až dnes večer.

Nejvýrazněji nyní přibývá nakažených v Praze. Za uplynulých sedm dní bylo ve městě zaznamenáno asi 39 nových případů covidu-19 v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. Následují okres Příbram s více než 38 případy na 100.000 obyvatel za uplynulý týden a okres Hodonín s 34 případy.

Hygienici v pátek zařadili hlavní město do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale zatím nebudou zaváděna zpřísněná bezpečnostní opatření, jako třeba omezení otevírací doby restaurací a barů.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru