V některých regionech se dnes vracejí roušky i na venkovní akce

V Praze, Středočeském kraji, na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku se kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem ode dneška vrací povinnost nosit roušky na venkovní akce, kde se sejde více než 100 lidí. Dosud je lidé museli mít stejně jako v ostatních regionech ČR ve vnitřních prostorech a v dopravních prostředcích. V hlavním městě zároveň mají vysoké školy ode dneška vyučovat jen na dálku. Kvůli pomoci hygienikům by pak mělo být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) spuštěno tzv. sebereportování, při kterém bude moci pozitivně testovaný člověk na covid-19 vyplnit webový formulář s informacemi o svých kontaktech.

Nová povinnost mít zakrytá ústa a nos se v uvedených regionech vztahuje například na venkovní slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní a jiná shromáždění nebo trhy. Výjimku mají děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci při tréninku či zápase.

V Praze, která je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku, hygienici přistoupili také k nařízení distanční výuky na vysokých školách. Studenti ve školách ale mohou dělat laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci ve skupinách do 15 lidí a mohou se účastnit klinické a praktické výuky a praxe. Rovněž mohou navštěvovat univerzitní knihovny a studovny, chodit na individuální konzultace a na zkoušky za přítomnosti nejvýše deseti lidí.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) minulý týden původně informoval, že učit na dálku budou i střední školy. Své vyjádření posléze upřesnil, že s tímto záměrem nesouhlasili hygienici, distanční výuka proto bude jen na vysokých školách.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru