V Moravskoslezském kraji se nakazilo přes 4000 osob

V Moravskoslezském kraji přibylo od nedělní aktualizace dat 30 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4016 lidí, v neděli to bylo 3986 osob. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Opatření hygieniků budou mít odklad platnosti a budou prověřována. Po jednání Bezpečnostní rady kraje to uvedli zástupci hygieniků, kraje a státu.

Stále musím opakovat to, co říkám poslední dny. Nárůsty v okresech Karviná a Frýdek-Místek jsou sice patrné, ale zatím v nich nevidím důvod pro tak razantní plošná opatření v rámci celého kraje. Negativním jevem je nárůst počtu hospitalizovaných, nicméně je to stále hluboko pod kapacitami nemocnic. V každém případě tuto situaci sledujeme,” uvedl k datům Vondrák.

Krajská hygienická stanice v pátek rozšířila protiepidemická opatření na celý kraj. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Na sociálních sítích se už objevila výzva k protestu proti nařízením. Uskutečnit se má dnes od 17:00 na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě. Opatření nabyla okamžité platnosti, což vyvolalo vlnu nevole a kritiky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli řekl, že by ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová měla zvážit setrvání ve funkci. Důvodem je podle něho právě nezvládnutá komunikace

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k sobotě v regionu 3682 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Hygienici navíc data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají epidemiologické šetření.

Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu k dnešku udává 4029 nemocných od počátku pandemie. Podle dnes aktualizovaných dat chytré karantény roste v regionu počet hospitalizovaných, kterých je aktuálně 55. Počet zemřelých s covidem-19 zůstává neměnný 72 osob, dle statistiky hygieniků 67. V pátek v regionu začaly opět plošné testy v OKD, během prvního dne bylo otestováno zhruba 700 osob, první výsledky by měly být k dispozici dnes.

Opatření hygieniků budou mít odklad platnosti a budou prověřována

Opatření moravskoslezských krajských hygieniků kvůli koronaviru se budou nově uvádět v platnost s odkladem a zpětně se bude prověřovat jejich účinnost. Po jednání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to dnes uvedli zástupci hygieniků, kraje a státu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kritizoval moravskoslezské hygieniky, že o zpřísnění krajských opatření proti šíření koronaviru neinformovali předem hejtmanství.

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová na tiskové konferenci uvedla, že na popud ministerstva zdravotnictví musí být do budoucna účinnost opatření všech krajských hygienických stanic alespoň o několik hodin odložena. Svrčinová zůstává ve funkci i přes dřívější kritku ministra zdravotnictví, který se týkala právě rychlosti zavádění zpřísněných opatření.

“Odborně ta opatření byla správná. Každý ředitel hygienické stanice ale musí prostě komunikovat ta opatření dostatečně dopředu,” řekl ministr Vojtěch. “Dohodli jsme se, že každé opatření budu prezentovat – důvody a vydání (opatření) – nejlépe cestou bezpečnostní rady, kdy požádám pana hejtmana, aby ji svolal aspoň den předtím, než bude mimořádné opatření vydáno,” doplnila Svrčinová.

Preventivní protiepidemická opatření budou podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) zpětně prověřována. “Požadujeme po krajské hygienické stanici, aby opatření, která vydala, se průběžně – nejlépe v řádu dnů – začala prověřovat, do jaké míry jsou smysluplná a do jaké míry skutečně zatěžují oblasti kraje, které nemají problém,” uvedl.

Hygienici v pátek s okamžitou platností rozšířili protiepidemická opatření na celý Moravskoslezský kraj. Do té doby omezení platila jen v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Zdůvodňovali to tím, že nacházejí případy komunitního šíření, u kterých nelze zjistit původ nákazy.

Zpřísněná opatření a rychlost zavedení kritizovali například pořadatelé zrušeného festivalu Colours of Ostrava. Náhlé snížení hranice účastníků hromadných akcí z 1000 na 100 znemožnilo pokračování NeFestivalu, který měl v Ostravě nahradit právě Colours of Ostrava. Vojtěch v neděli řekl televizi CNN Prima News, že by Svrčinová měla zvážit své setrvání ve funkci. Za důvod označil nezvládnutou komunikaci související se zpřísněnými opatření.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru