V jižních Čechách přibývá Ukrajinců nakažených koronavirem

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali poslední dny nárůst případů, kdy se nákaza koronavirem prokázala u lidí z Ukrajiny. Poslední podobný případ se potvrdil dnes, u samoplátce, který se nechal při příjezdu do ČR otestovat. Zůstane v domácí izolaci na Táborsku. Nakažených Ukrajinců v kraji přibývá od června. ČTK to dnes řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Od 9. července do 18. července zaznamenali hygienici v kraji deset nových případů koronaviru, z toho šest u Ukrajinců, u dospělých i u dětí.

„Je to víc než 50 procent. Teď se to koncentruje. Vidíme, že jednoznačně Ukrajinci jako zahraniční pracovníci jsou pro jižní Čechy rizikový zdroj. Ukrajinští pracovníci, kteří tu pracují, jedou třeba na návštěvu na Ukrajinu, nebo nebyla práce, takže odjeli na Ukrajinu, pak práce byla, vrátili se a byli pozitivní,” řekla Kotrbová.

Nákazu u Ukrajinců zaznamenali jihočeští hygienici už v červnu. Z Ukrajiny je i pracovnice firmy Vodňanská drůbež, u níž se nemoc covid-19 prokázala koncem června.

„Zaznamenáváme případy pozitivity zahraničních pracovníků a jejich rodinných příslušníků. Upozorňuji proto jihočeské zaměstnavatele na povinnost vyžadovat u zahraničních pracovníků, přijíždějících z vybraných zemí EU a mimo zemí EU, od 20. července negativní test na covid-19. Výsledek testu nesmí být starší čtyř dnů,” uvedla Kotrbová.

Na jihu Čech prokázaly testy za uplynulých 24 hodin jeden nový případ nákazy koronavirem ze 114 testovaných vzorků. Byl to zmíněný muž z Ukrajiny. V pátek se covid-19 prokázal také u Ukrajince, který už byl v karanténě kvůli kontaktu s dříve pozitivně testovaným člověkem.

Kumulativní počet nemocných na jihu Čech je 215, vyléčených 193, pozitivních 16 lidí. Z 16 aktivních případů covid-19 jich je šest na Jindřichohradecku, čtyři na Prachaticku, čtyři na Táborsku, dva na Písecku.

V nemocnici Jindřichův Hradec bude od 20. července zákaz návštěv všech oddělení následné péče. Důvodem je, že v okrese přibývá případů nemoci covid-19, a zvyšuje se tak riziko nákazy pro ohrožené skupiny obyvatel.

Od začátku epidemie připadá v kraji na 100.000 obyvatel 33,37 případu onemocnění. Je to nejnižší poměr v celé republice.

Od začátku šíření viru se v republice objevilo 13.795 případů koronaviru. Vyléčilo se 8732 lidí, v souvislosti s koronavirem zemřelo 358 lidí.

Zdroj: novinky.cz, čtk

Přejít nahoru