V Británii na covid-19 zemřelo pětileté dítě, nejmladší oběť v Evropě

Rekordní počet obětí covid-19 oznámila v sobotu Velká Británie, za jediný den jich zemřelo 708. Je mezi nimi i nejmladší oběť v Evropě, pětileté dítě. Počet mrtvých ve Spojeném království stoupl o pětinu. Denní počet mrtvých je tam sice menší než ve Španělsku, kde zemřelo 809 lidí, počty v Británii však stále stoupají. Počet obětí ve světě už přesáhl 60 tisíc, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse, které statistiku sleduje.

Univerzita Johnse Hopkinse v sobotu odpoledne evidovala 60 874 obětí a 1 139 207 potvrzených případů.

Když zveřejňoval v sobotu britský Národní zdravotní systém (NHS) novou bilanci, uvedl, že dosavadní oběti nemoci covid-19 měly mezi pěti a 104 lety. Podrobnosti  k nejmladší z nich neuvedl.

Podle dosavadního vývoje je však pravděpodobné, že dítě mělo i jiné vážné zdravotní komplikace, protože jen čtyřicet ze všech obětí ve věku 48 až 93 let netrpělo žádnou další nemocí než covid-19.

Podle listu the Sun jde o novou nejmladší oběť v Evropě. Dosud držela smutný primát 12letá Belgičanka.

Denní počet obětí je v Británii rekordní, ale poklesl počet nově identifikovaných případů nemoci. Zatímco v pátek jich bylo oznámeno 4450, v sobotu jen 3735. Nárůst tak nepředstavuje ani deset procent, zatímco před týdnem byl ještě dvacetiprocentní. Celkem je ve Spojeném království 41 903 potvrzených případů nákazy.

Naopak ve Španělsku je 809 nových obětí nejnižším číslem za tento týden. Poslední tři dny byl vždy počet vyšší než 900, i když také postupně klesal. Počet nakažených ve Španělsku v sobotu stoupl o 7026 na 124 736. V zemi je sice už více nakažených než v Itálii, ale nárůst je ani ne šest procent, což naznačuje, že se epidemie začíná dostávat pod kontrolu.

Španělský ministerský předseda Pedro Sánchez proto uvedl, že hodlá dále prodloužit platnost výjimečného stavu, kdy obyvatelé nemohou vycházet, pokud nejdou na nákup nebo k lékaři.

Rakousku se potvrdilo už 11 781 případů nákazy koronavirem, nárůst za den činí 487 lidí. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober ocenil, že denní nárůst nových případů ve srovnání s dobou před třemi týdny výrazně klesl z asi 40 procent na zhruba čtyři až dvě procenta. V Rakousku zemřelo 186 infikovaných, za posledních 24 hodin jich přibylo osmnáct, uvedla agentura APA. Uzdravilo se 2507 nakažených.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru