V Brazílii opět přibylo přes 30 000 nakažených a nad 1000 úmrtí, Německo hlásí desítky obětí

V Brazílii za uplynulý den opět přibylo přes 30 000 nových případů nákazy koronavirem a více než 1000 úmrtí. S odkazem na nová data ministerstva zdravotnictví o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Celkem má země už 35 026 obětí covidu-19, což je nejvíce na světě po Spojených státech a Británii.

Virus Sars-CoV-2 testy od začátku epidemie odhalily u více než 645.000 lidí, více nakažených registrují úřady pouze v USA.

Nově přibylo 30 830 nakažených a 1005 obětí. Ve srovnání s předchozím dnem, kdy úřady nahlásily rekordních 1437 úmrtí, se bilance citelně snížila.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro v pátek pohrozil, že země opustí Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), když se nepřestane chovat jako „politická organizace“. WHO předtím varovala, že pokud chce nějaká země uvolňovat karanténní opatření, musí mít jistotu, že se jí podařilo postup epidemie zpomalit. Bolsonaro je ale zastáncem rychlejšího uvolňování restrikcí v zájmu minimalizace ekonomických škod.

„Epidemie v Latinské Americe se vyvíjí velice znepokojivě,“ řekla v pátek v Ženevě mluvčí WHO Margaret Harrisová. Bolsonaro naproti tomu opakovaně bagatelizuje nebezpečí, jaké koronavirus představuje. V úterý prohlásil, že „smrt je osudem všech“, předtím o covidu-19 mluvil jako o „chřipečce“.

V USA za poslední den přibylo 922 úmrtí s koronavirem

Statistka obětí nemoci covid-19 se v USA za poslední den zvýšila o 922. Celkem země registruje už více než 109.000 úmrtí, uvedla v sobotu s odkazem na data Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) agentura AFP. Počet dosud odhalených případů nákazy koronavirem se vyšplhal přes 1,894 milionu.

Co do počtu infikovaných i úmrtí jsou Spojené státy suverénně nejpostiženější zemí na světě. V přepočtu na obyvatele ale má více obětí řada evropských zemí včetně Itálie, Francie či Španělska.

Vrchol epidemie mají Spojené státy zřejmě za sebou, protože ještě v polovině dubna hlásily úřady denně i více než 3000 obětí. Nyní do statistiky úmrtí přibývá každý den kolem tisícovky jmen, předchozí den bylo úmrtí 1021.

Odborníci nicméně varují, že postup nákazy se může opět zrychlit zejména v souvislosti s masovými protesty proti rasismu, které se konají po celé zemi od konce května. Demonstrací vyvolaných zabitím černocha George Floyda při policejním zásahu se účastní desetitisíce lidí.

Na celém světě zemřelo podle JHU téměř 395 000 lidí, kteří onemocněli chorobou covid-19. Potvrzených případů nákazy je celosvětově už více než 6,7 milionu.

V Německu klesl počet nových případů nákazy, přibylo 33 úmrtí

V Německu během uplynulých 24 hodin potvrdily testy nákazu koronavirem u 407 lidí, což je o stovku méně, než o den dříve. Zemřelo 33 pacientů s nemocí covid-19, v pátek byla denní bilance obětí o sedm nižší. S odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA.

Celkem se od začátku epidemie v zemi virem SARS-CoV-2 infikovalo 183 678 osob, 8646 z nich zemřelo. Téměř 169 000 lidí se vyléčilo.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu pod kritickou hodnotu jedna a činí 0,68. To znamená, že jeden nemocný v průměru nakazí méně než jednu další osobu. O den dříve činilo toto číslo 0,57. Od poloviny května udává RKI také takzvané sedmidenní reprodukční číslo, které je méně ovlivněné denními výkyvy. Tato hodnota je nyní 0,83. Podle agentury DPA podává tento údaj obraz o dění starém zhruba osm až 16 dní.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru