USA znovu překonaly rekord, horší situace v Chorvatsku a Slovinsku

V USA ve čtvrtek počet případů koronavirové nákazy vzrostl o více než 55.000, což je třetí rekordní nárůst za sebou. Nejvíc případů přibylo na Floridě. Epidemiologická situace se v posledních dnech zhoršila v Chorvatsku a ve Slovinsku. V Rusku osmý den počet nově nakažených nepřekročil hranici sedmi tisíc.

USA znovu překonaly rekord, hlásí přes 55.000 nakažených za den

Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce, kolik kdy jakákoliv země zaznamenala za jediný den. Počty infikovaných za 24 hodin rostou ve 37 z 50 amerických států, nejvíce pak na Floridě, jež hlásí přes 10.000 nových infekcí za poslední den, tedy více, než registroval jakýkoliv evropský stát v čase největšího rozmachu nákazy. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters.

Dalším velkým ohniskem nemoci v USA je nejlidnatější Kalifornie, kde za poslední dva týdny vzrostl podíl pozitivně testovaných o 37 procent a počet hospitalizovaných osob s covidem-19 se zvýšil o 56 procent. Guvernér Texasu Greg Abbott, který se v minulosti bránil zavedení plošného nošení roušek, ve čtvrtek nařídil používání obličejových masek na veřejnosti ve všech okresech, které registrují přes 20 nakažených. “Musíme se soustředit na to, abychom zpomalili šíření (koronaviru). Ale tentokrát to chceme udělat, aniž bychom museli Texas znovu uzavírat,” řekl guvernér. Tento druhý nejlidnatější stát ve čtvrtek zaregistroval téměř 8000 nově nakažených.

Používání roušek učinil povinným také Kansas, kde za týden vzrostl počet infikovaných o 46 procent. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa již dříve uvedla, že vzhledem k novému rozmachu nákazy podporuje pozastavení otevírání americké ekonomiky, není podle ní však nutné nařizovat nošení roušek na federální úrovni, jak požaduje řada expertů.

Guvernéři řady států jen neochotně přistupují k novému zpřísňování společenských restrikcí, které způsobily v USA rekordní nezaměstnanost a významně se podepsaly na výkonu tamní ekonomiky. Raketový vzestup nových případů však v současnosti registrují povětšinou ty státy, které společenská omezení uvolňovaly nejdříve a nejrychleji, píše Reuters.

V prvním červnovém týdnu přibývalo ve Spojených státech asi 22.000 nových případů nákazy covid-19 denně. Jak měsíc postupoval, začala se ohniska objevovat v jižních státech a šíření se zrychlilo alarmující rychlostí. Během posledních sedmi červnových dnů se denní nárůst nových infekcí na národní úrovni téměř zdvojnásobil na 42.000.

USA svou čtvrteční statistikou překonala dosavadní globální rekord, který držela Brazílie, jež ohlásila přes 54.000 infikovaných za 19. červen. Epidemiolog a člen krizového štábu prezidenta Donalda Trumpa pro boj s koronavirem Anthony Fauci v úterý na slyšení v Senátu varoval, že by se denní nárůst případů v USA mohl vyšplhat až na 100.000, pokud nebudou přijata patřičná celostátní opatření. Fauci opakovaně vyzývá k nošení roušky.

Trump dnes na twitteru znovu zopakoval svoje tvrzení z posledních dnů, že za rostoucím počtem nových případů stojí stále větší množství provedených testů. “Je tu růst počtu případů koronaviru, protože naše testování je tak masivní a tak dobré, mnohem větší a lepší, než v jakékoliv jiné zemi,” napsal Trump s tím, že dobrou zprávou je klesající počet zemřelých na komplikace spojené s covidem-19 a také fakt, že se infekce prokazuje u řady mladých lidí, kteří se z nákazy lépe zotavují.

Experti však opakovaně poukazují na to, že v USA roste podíl pozitivních testů vůči negativním a že například ve státu New York či v evropských zemích počet nově infikovaných klesá i s přibývajícím množstvím testů. V USA rovněž rostou počty hospitalizovaných s covidem-19, což s testováním nijak nesouvisí. Odborníci také upozorňují na to, že počty zemřelých se většinou zvyšují až s několikatýdenním zpožděním po nárůstu infikovaných. Fauci rovněž dříve varoval před vysokou mírou infekce mezi mladými lidmi, u nichž se často ani neobjevují příznaky nákazy a zvyšuje se tak riziko nepozorovaného a nekontrolovatelného šíření viru.

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, přírůstek i ve Slovinsku

V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o opětné zvýšení počtu nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Informují o tom místní média.

V Chorvatsku zaznamenali ve čtvrtek večer za předchozích 24 hodin přírůstek 81 nově infikovaných. Více než polovinu testy potvrdily v oblasti Slavonie na vnitrozemském severovýchodě země, informovala televize HRT. Od 25. února, kdy byl v zemi s přibližně čtyřmi miliony obyvatel zaznamenán první případ nákazy, úřady celkem evidují 2912 infikovaných osob. Z nich 110 zemřelo a 2155 se dosud uzdravilo.

K oblastem nejvíce postiženým šířením koronavirem patří hlavní město Záhřeb a přímořská Splitsko-dalmatská župa na jihu země.

Zvýšení počtu nově registrovaných případů nákazy koronavirem registrují i v sousedním Slovinsku. Úřady tam ve čtvrtek informovaly o 21 dalších infikovaných za posledních 24 hodin, tedy o osm více než předchozí den. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 16. dubna, kdy těchto případů bylo 36.

Od začátku epidemie v zemi se dvěma miliony obyvatel registrují 1634 nakažených koronavirem. Z nich 111 v souvislosti s infekcí zemřelo.

Slovinsko ve čtvrtek oznámilo, že přeřadilo Česko, Chorvatsko a Francii z kategorie bezpečných zemí do kategorie méně bezpečných. Podle mluvčího vlády Jelka Kacina bylo toto opatření přijato v souvislosti s opětně zhoršenou epidemiologickou situací v těchto státech.

Počet aktivních nákaz na 100.000 obyvatel je nyní ve Slovinsku 5,9. Podle kritérií slovinských epidemiologů je epidemiologicky bezpečná ta země, kde uvedený údaj během 14 dní nepřekročí desítku. Proto v zemi v souvislosti s rostoucími denními přírůstky nákazy panuje obava, že by Slovinsko mohlo v následujících dvou týdnech tento práh překročit.

V Rusku osmý den počet nově nakažených nepřekročil hranici 7000

V Rusku osmý den počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 nepřekročil hranici sedmi tisíc. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných krizovým štábem, které potvrzují, že denní přírůstky se v poslední době drží na stabilní úroveň, zatímco údaje o úmrtích na nemoc covid-19, způsobovanou koronavirem, kolísají.

Během čtvrtka se počet nově infikovaných v Rusku rozrostl o 6718 osob. Ve čtvrtek ráno ráno štáb hlásil 6760 nově infikovaných, ve středu 6556 a v úterý 6693. Celkově úřady zaznamenaly od začátku epidemie 667,883 lidí, kteří se nakazili.

Léčbu z covidu-19 ve čtvrtek úspěšně ukončilo dalších 8915 pacientů, což je opět více než zaznamenaný denní přírůstek nakažených téhož dne. Uzdravených v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nyní už dohromady evidují 437.893.

Proti předchozímu dni se ve čtvrtek zase zvýšil počet úmrtí kvůli koronaviru a tyto údaje tak v posledních dnech kolísají. Zatímco v úterý zemřelo 216 pacientů s covidem-19, ve středu jich skonalo 147 a ve čtvrtek počet znovu vzrostl na 176. Od začátku epidemie v Rusku těchto obětí registrují 9859.

Nárůst počtu případů covidu-19 v ČR opět zrychlil

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek po třídenním zpomalování opět zrychlil. Přibylo 132 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, který covid-19 způsobuje. Od začátku šíření viru bylo v republice zaznamenáno už 12.178 případů. Počet zemřelých lidí nakažených koronavirem stoupl za čtvrtek o čtyři na celkových 353. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstek případů nákazy o víkendu stoupl až na nedělních 305, což byl nejvýraznější nárůst od začátku dubna. Poté nárůst zpomaloval až na středečních 92 případů. Ačkoli ve čtvrtek nárůst zrychlil, stále se jedná o druhý nejnižší denní přírůstek za posledních sedm dní.

Za rekordním přibýváním potvrzených případů covidu-19 v předchozích dnech stálo hlavně cílené testování v lokálním ohnisku nemoci na Karvinsku. Tam je ze všech okresů v Česku nejvyšší podíl nových případů nákazy na obyvatele za posledních sedm dní. Na Karvinsku, kde se nákaza rozšířila mezi horníky firmy OKD, bylo za uplynulý týden zaznamenáno přes 279 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhý nejvyšší podíl případů má sousední Frýdecko-Místecko se zhruba 36 nakaženými na 100.000 obyvatel a třetí nejvyšší Ostravsko s 32 případy. U ostatních okresů v Česku podíl činí deset a méně případů na 100.000 obyvatel.

Počet provedených testů na koronavirus se tento týden zatím pohyboval kolem 4000 denně. Podíl nově zaznamenaných případů covidu-19 na počtu testů postupně klesal od pondělních 4,5 procenta až na středečních 2,24 procenta. Počet testů a podíl nových případů k množství testů za čtvrtek zveřejní ministerstvo až odpoledne.

Ve čtvrtek stoupl počet zemřelých lidí s covidem-19 o čtyři, zatímco ve středu nebylo zaznamenáno žádné úmrtí. U většiny nemocných má covid-19 lehčí průběh. Ke středě bylo v nemocnicích 132 lidí s covidem-19 a 12 z nich bylo ve vážném stavu.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru