Univerzita Pardubice musí zavést od čtvrtka distanční výuku

Univerzita Pardubice musí od čtvrtka zavést distanční výuku. Opatření má zatím trvat do konce října. Ve třech okresech kraje bude také povinné nošení roušek na venkovních akcích nad 100 lidí. Novinářům to dnes řekli zástupci hejtmanství a krajské hygienické stanice po jednání krajského krizového štábu. Opatření reagují na zhoršení situace ohledně koronavirové nákazy v kraji. Krajská hygienická stanice je vydá ve středu s účinností od čtvrtka.

“Musíme přijmout opatření, která omezí život v našem kraji. Termín uzavření vysokých škol byl projednán s minulý týden s ministerstvem školství,” řekl ředitel krajské hygieny Antonín Vykydal.

Krajská epidemioložka Olga Hégrová uvedla, že na vysokých školách je zavedení distanční výuky snadnější. Dodala, že vysokoškoláci jsou obecně rizikovější při přenosu nákazy, protože víc jezdí mimo kraj, kde je víc nakažených, zúčastňují se zahraničních stáží a podobně.

“Vyučovat budeme on-line podle platných rozvrhů. Fakulty si vyřeší praktickou i teoretickou výuku podle svých specifických podmínek. Například noví studenti chemie budou mít možnost v blocích a malých skupinách absolvovat laboratoře za celý semestr a odjet na další výuku domů,” uvedla prorektorka pro vzdělání a kvalitu Tatiana Molková.

Univerzita má okolo 7000 studentů, 2400 z nich nastupuje do prvního ročníku. Minulý týden zahájila semestr Fakulta zdravotnických studií, tento týden Fakulta filozofická. Dalších pět fakult rovnou začne semestr on-line.

Nošení roušek nad 100 lidí na hromadných venkovních akcích se týká okresů Chrudim, Svitavy a Pardubice. V těchto třech okresech se podle takzvaného semaforu, který mapuje situaci v ČR ohledně nákazy koronavirem, situace zhoršila a ze zeleného stupně, který znamená výskyt nákazy bez komunitního přenosu, přešly do stupně oranžového. Ten je stanoven jako počínající komunitní přenos.

Podle ministerstva zdravotnictví připadá v okrese Chrudim 99,41 nemocných na 100.000 obyvatel, v okresech Svitavy a Pardubice je to 92,97, respektive 91,2 potvrzených nakažených na 100.000 obyvatel.

Krizový štáb také doporučil zákaz návštěv v sociálních a zdravotnických zařízeních. K tomu už většina zařízení přistoupila v předstihu.

V krajských nemocnicích je aktuálně hospitalizovaných 15 lidí, tři jsou na JIP. V kraji je kvůli výskytu koronaviru zavřených pět základních škol a středních škol. Jedná se o ZŠ v Čisté na Svitavsku, Jarovníku na Orlickoústecku a Stolanech na Chrudimsku a gymnázium v Poličce na a Soukromou střední odbornou školu Trading Centre v Litomyšli nad Svitavsku.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru