Ultimátum KSČM vládě. Otevřete skiareály a školy, jinak nepodpoříme nouzový stav

Vláda chce prodloužit nouzový stav do 21. února, k čemuž potřebuje hlasy komunistů. Ti si však podporu nouzového stavu podmiňují tím, že se od února otevřou první stupně základních škol. Do lavic by měly jít i poslední ročníky ZŠ a maturanti. Podle komunistů by se měly otevřít i skiareály.

Komunisté budou také navrhovat prodloužení nouzového stavu jen do 14. února. „Za splnění určitých podmínek jsme připraveni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu,“ řekl ve středu ráno na tiskové konferenci šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

„Předložili jsme některé podmínky, které jsou pro nás nepřekročitelné,“ dodal poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Jednou z nich je návrat do lavic dětí 1. stupně základních škol, posledních ročníků základních škol a maturantů.

Druhou podmínkou je otevření lyžařských areálů. „Když jsou lidé zavření, dochází k frustraci. Pobyt v přírodě pomůže,“ uvedl Ondráček. Skiareály by se měly podle komunistů otevřít od 29. ledna.

Nouzový stav už od října
Nouzový stav v Česku platí od 5. října, bez souhlasu Sněmovny by nyní skončil 22. ledna. Vláda žádá o jeho prodloužení o 30 dní do 21. února.

Vláda muže rozhodnout o prvních 30 dnech nouzového stavu, pak je nutný souhlas Sněmovny. Zjednodušeně se dá říct, že nouzový stav dává vládě větší pravomoci něco přikázat, omezit provoz restaurací a obchodů, omezit volný pohyb osob.

Opozice dlouhodobě kritizuje vládu za to, že omezuje základní práva a svobody, přitom neumí dlouhé trvání nouzového stavu dobře zdůvodnit a vysvětlit.

To, že si komunisté kladou podmínky, není novinkou. Například při schvalování rozpočtu vláda musela KSČM vyhovět s tím, že sebrala 10 miliard korun armádě.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru