Střední, umělecké a jazykové školy zavře 10 krajů, zbytek zakáže aspoň zpěv

Oranžový stupeň pohotovosti, který je na většině území, se v pátek pravděpodobně ještě rozšíří. Už nyní je jasné, že hygienické stanice uzavřou na základě pokynů resortu zdravotnictví na 14 dnů ve většině krajů střední, umělecké a jazykové školy. Praktická výuka má podle ministerstva školství probíhat i nadále.

Úplný přechod na distanční výuku s výjimkou praktického vyučování a praktické přípravy platí od pondělí 5. října. Nezavírají se ale všechny školy ve všech krajích. Opatření platí pro každý jinak podle jejich aktuální epidemiologické situace. Rozdělení vychází z informací krajských hygienických stanic, které většinou vydaly ve čtvrtek. Plzeňská a zlínská krajská hygienická stanice o situaci informovaly v pátek dopoledne.

Opatření na základních, středních, uměleckých a jazykových školách

Opatření je platné v PrazeStředočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, PardubickémJihomoravskémMoravskoslezském Zlínském kraji a také na Vysočině . Zavřená budou od pondělí i střediska volného času.

Výjimka v Plzeňském kraji

Otevřené zůstávají z 56 středoškolských zařízení v regionu jen obě střední školy na Rokycansku, které je na epidemickém semaforu ministerstva zdravotnictví zbarveno zeleně.

ČTK

Na vysokých školách ale mohou v omezených režimech probíhat například konzultace nebo zkoušení tváří v tvář, kde bude maximálně 10 lidí. Individuálně také mohou navštívit knihovny a studovny. Laboratoře, experimenty nebo umělecká činnost může probíhat maximálně do 15 lidí. Pro mediky a další praktickou výuku mimo školy se nic nemění.

Na středních školách bude probíhat distanční výuka, ale praxe mohou probíhat dál. Víceletá gymnázia budou muset rozdělit prezenční a distanční výuku mezi oba stupně. Nižší zůstanou ve školách, vyšší stupně budou mít výuku na dálku. Odborné praxe ale budou i nadále probíhat.

Na základních školách se nesmí vyučovat zpěv, na druhém stupni základních škol nebude tělocvik.

Zakazuje se zpěv, střední školy jsou otevřené

Opatření je platné v JihočeskémLibereckémKrálovéhradeckém a Olomouckém kraji. Tady i v příštím týdnu zůstanou střední školy otevřené.

Jediným protiepidemickým opatřením bude zákaz zpěvu s výjimkou mateřských škol. Na nich a na prvním stupni základních škol je povolen také tělocvik.

Přísnější omezení ovšem platí pro libereckou univerzitu, která tento týden zahájila u oborů, kde je to možné, distanční výuku. Jen na dálku se učí třeba studenti ekonomické fakulty.

Studenti jiných oborů chodí do školy, když musí pracovat v laboratořích či ateliérech nebo potřebují na konzultace či do knihovny. Možné to ale je jen ve skupinkách do 15 lidí. Zkoušky mohou probíhat po skupinách do 10 lidí.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek před poslanci řekl, že u středoškoláků má zavedení distančního vzdělávání nejmenší dopad na kvalitu poskytovaného vzdělání na rozdíl od druhých stupňů.

Zavření středních škol má podle ministra snížit rychlost šíření nákazy. „Vycházel jsem ze situace, kdy my chceme snížit celkovou zátěž, aniž bychom dramaticky postihli ekonomiku,“ řekl Prymula. Veškerá jiná možná opatření by podle něho byla bolestivější. Připustil, že i zavedení dálkové výuky na středních školách je citelné. „Jiným způsobem to v tuto chvíli řešit neumíme,“ dodal.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru