Stát New York má víc nakažených než kterákoli země světa

Nejpostiženějším státem světa z hlediska počtu lidí nakažených novým koronavirem je americký New York, upozornila BBC. S 159 937 nakaženými se dostal před Španělsko (153 tisíc případů) a Itálii (143 tisíc případů). Celé Spojené státy pak mají 468 tisíc nakažených.

Ke smutnému prvenství pomohl státu New York čtvrtek, kdy tam do statistik přibylo dalších 10 tisíc případů.

V počtu obětí nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, na tom však americký stát celosvětově nejhůř není. Evidují tam kolem 7000 mrtvých, ve Španělsku je jich přes 15 5000, v Itálii přes 18 tisíc.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo varoval před přeceňováním některých pozitivních náznaků v minulých dnech. „Španělská chřipka v roce 1918 udeřila ve třech vlnách, my jsme teď pouze v první vlně,“ uvedl na Twitteru.

Média v minulých dnech informovala o tom, že v nemocnicích ve městě New York, které patří v rámci stejnojmenného státu k nejpostiženějším místům (87 tisíc případů, přes 5000 mrtvých), nestíhají a vozíky s obětmi čekají na chodbách, až je odvezou do improvizovaných márnic.

Město už najalo pracovní síly na pohřbívání obětí na Hartově ostrově nedaleko Manhattanu.

Na světě se koronavirem zatím nakazilo přes 1,6 milionu lidí, zemřelo jich přes 95 tisíc, 356 tisíc lidí se uzdravilo. Celé Spojené státy evidují k pátečnímu ránu 468 tisíc nakažených a přes 16 600 obětí.

Za USA, Španělskem a Itálií následují z hlediska celkového počtu nakažených Německo (118 tisíc), Francie (12 tisíc), Čína (81 tisíc), Írán (66 tisíc), Británie (65 tisíc), Turecko (42 tisíc) a Belgie (skoro 25 tisíc). Každá země je však v trochu jiné fázi epidemie, třeba v Číně už se podle oficiálních dat drtivá většina nemocných již vyléčila.

Pozoruhodné také je, že třeba v Německu je při poměrně vysokém počtu odhalených případů nákazy relativně málo obětí – přes 2500. Jedno z možných vysvětlení je, že u řady nakažených – kteří mohou být potenciálními šiřiteli – se v jiných zemích virus nepodařilo odhalit.

 

Přejít nahoru