Za nákupy osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků ministerstva zdravotnictví a vnitra loni od začátku roku do konce srpna zaplatila 8,5 miliardy korun, a to včetně dopravy a souvisejících služeb. Uvedl to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, podle nějž stát podcenil přípravu na pandemii.
Úřad konstatoval, že pandemický plán České republiky aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy v roce 2011.
V důsledku toho měla Správa státních hmotných rezerv na konci roku 2019, kdy přicházely zprávy o šíření viru v Číně, k dispozici 10 000 respirátorů a dalších 5,5 tisíce respirátorů třídy FFP3 měly k dispozici fakultní nemocnice. Tím mohly pokrýt potřeby cca 20 procent zdravotnického personálu na několik hodin.
Stát podle kontrolorů reagoval se zpožděním na nedostatek ochranných pomůcek ve zdravotnických zařízeních. Nákupy ochranných pomůcek pak provázel „chaos daný i tím, že na ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu vnitra existovaly na sobě nezávislé nákupní týmy, které nespolupracovaly“.
To vše podle kontrolorů vyústilo ve smlouvy nevýhodné pro stát, výrazné rozdíly v cenách, nedostatky v jejich kvalitě nakoupeného materiálu i problémy s dopravou ze zahraničí.
„Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat,“ uvedl k výsledkům kontroly prezident NKÚ Miloslav Kala.
Velké rozdíly v cenách
„V řadě případů akceptovaly resorty ve smlouvách ceny, které se lišily v řádu stovek korun za kus, např. u ministerstva vnitra se cena respirátorů FFP3 pohybovala od 60 korun do 422 Kč za kus. U ministerstva zdravotnictví cena respirátorů FFP2 opakovaně převýšila jednotkové ceny respirátorů FFP3 a cena respirátorů FFP2 dosáhla až na 777 Kč za kus,“ připomněl NKÚ s tím, že největší cenové výstřelky byly zaznamenány na začátku nouzového stavu a během několika následujících týdnů, kdy poptávka na trzích zásadně převyšovala poptávku.
NKÚ vytkl resortům, že nespolupracovaly, čímž byla oslabena pozice státu. Ochranné pomůcky byly nakupovány od neprověřených dodavatelů. Problematická byla i distribuce zakoupených pomůcek mezi kraji.
NKÚ prověřil i část protokolů o zkoušce testovaných osobních ochranných prostředků, konkrétně objednávku 28,3 milionu kusů v hodnotě přibližně 1,8 miliardy korun.
„Kontroloři zjistili, že 13,3 milionu vzorků respirátorů testům napoprvé nevyhovělo. V některých případech se zboží z jednotlivých dodávek neshodovalo s testovaným vzorkem a u některých dodávek nebylo zboží testováno vůbec. Existuje tak riziko, že pracovníci zdravotních a sociálních služeb dostali ochranné prostředky, které nevyhověly testům kvality,“ shrnula kontrola.
Zdroj: novinky.cz