Situace s koronavirem by se podle Prymuly měla zlepšit za tři týdny

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula dnešním Lidovým novinám řekl, že příští týdny lze očekávat tři až čtyři tisíce nově infikovaných za den. Situace by se podle něj měla zlepšit za tři týdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakažených by mohla začít klesat. V pátek v Česku přibylo 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu.

Prymula uvedl, že nečekal, že druhá vlna epidemie bude tak silná. “Osobně jsem si myslel, že to zvládneme o něco lépe. Podceňování viru nebylo správné a vymstilo se nám,” řekl LN. Stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) hovoří o nutnosti “striktně minimalizovat kontakty”. “Budeme se snažit alespoň na dobu jednoho až dvou měsíců omezit kontakty na různých společenských akcích a podobně. Můžeme očekávat, že oranžová barva na semaforu, který člení Česko podle rizika nákazy, bude o víkendu ve většině krajů,” řekl. Nyní je na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 Praha na nejhorším, tedy červeném stupni. Dalších deset okresů je oranžových, většina zatím zelených a zbylé mají bílou barvu označující malé riziko.

S plošným zavíráním škol se podle Prymuly nyní nepočítá.  Může se podle něj stát, že bude dále omezena otevírací doba barů a restaurací, které nyní musí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. “Může se to stát. Myslím si, že k omezení dojde. Ale zřejmě se omezí spíše kapacity podniků a nařízení bude regionální,” řekl.

V celém Česku je od pátečního podvečera zakázaná většina vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Tyto podniky mají také omezenou otvírací dobu. Kvůli tempu šíření nového koronaviru ministerstvo zdravotnictví rozšířilo také povinnost nosit roušky ve školách. Dosud se vztahovala jen na společné prostory jako chodby či toalety. Nyní jsou povinné i při výuce ve třídách. Povinnost platí pro druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy.

Česká republika zaznamenala za uplynulý týden 12.407 nových případů koronaviru. Je to zhruba jednou tolik proti předchozímu týdnu. Se 116 případy na 100.000 obyvatel je na tom ČR ve srovnání se svými sousedy nejhůře. Vykazuje v přepočtu na 100.000 lidí zhruba desetinásobek proti Polsku, které má za uplynulý týden kolem 11 nových případů na 100.000 obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí.

Srovnání celkového počtu případů nakažených novým typem koronaviru za uplynulý týden v ČR, sousedních zemích a v Chorvatsku (řazeno podle počtu případů na 100.000 obyvatel):

Země Celkový počet případů za uplynulých sedm dní na 100.000 obyvatel Celkový počet případů za uplynulých sedm dní
ČR 116,0 12.407
Rakousko 54,3 4834
Chorvatsko 34,6 1406
Slovensko 18,4 1004
Německo 13,1 10.928
Polsko 11,2 4281

 

Zdroj: nakit.cz/koronadata; koronavirus.mzcr.cz; výpočet ČTK

Přejít nahoru