Šíření nákazy v regionech: Nejhorší je vývoj na Uherskohradišťsku

Nejhorší vývoj z hlediska šíření nákazy zažívá aktuálně okres Uherské Hradiště, který má za týden 257 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Více než 200 případů na 100 tisíc obyvatel hlásí hygienici také na Náchodsku, Benešovsku a Pelhřimovsku.

Číslo na Uherskohradišťsko stále roste, ještě v úterý tam evidovali za týden 219 případů na 100 tisíc obyvatel. Ve čtvrtek už to bylo skoro o čtyřicet víc.

„Nárůsty počtů nových případů evidujeme napříč celým Zlínským krajem. Už od začátku pandemie má Uherskohradišťsko nejvyšší počty pozitivních. Zpočátku na Uherskobrodsku, poté Vlčnov a další obce,“ uvedla na dotaz Práva mluvčí krajské hygieny Vendula Ševčíková.

Vývoj hygienici přičítají zejména vyššímu cestovnímu ruchu v dané lokalitě.

Uherskohradišťsko patří dlouhodobě k nejhorším regionům z hlediska vývoje nákazy. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek vidí základ nynější situace už v jarních měsících.

„Ano, pravdou je, že dlouhodobější pobyt ve sklípku bez roušek s sebou samozřejmě může nést daleko větší riziko než hody na náměstí. Takže to může být také jeden z důvodů. Ale ten základní důvod je větší počet lidí, kteří si nákazu přivezli, a ona pořád postupně migruje mezi jejich rodinnými příslušníky,“ uvedl Čunek v týdnu na dotaz Práva.

Ševčíková ve čtvrtek odpoledne uvedla, že v souvislosti se situací hygienici chystají v regionu určitá opatření. „Zatím nebudeme konkrétní,“ doplnila.

Druhým nejhorším okresem z hlediska vývoje nákazy je Náchodsko (216 případů), následuje Benešovsko (208) a Pelhřimovsko (207). Ostatní regiony mají za týden pod 200 případů na 100 tisíc obyvatel. Dlouhodobě problémová Praha si polepšila, hlásí 182 případů.

K vůbec nejlepším okresům patří aktuálně Česká Lípa (28 případů) a Rychnov nad Kněžnou (38).

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru