Semafor nemá podle ministra smysl, za chvíli bude jednobarevný. Za jeho vznikem prý byly politické tlaky

Mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy novým typem kornaviru bude podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) do dvou týdnů jednobarevná, celá červená. Řekl to ve středu na tiskové konferenci. Nyní zachycuje stav z 18. září.

Nejrizikovější červená je Praha, dalších 28 okresů má oranžovou barvu označující druhý stupeň rizika a zbytek země je zelený v prvním stupni. Nový ministr České televizi v úterý řekl, že za vznikem semaforu byly politické tlaky.

„Vládní semafor byl nastaven s určitou citlivostí. Bohužel jsme v pozici, kdy dochází k tak velkým nárůstům, že přestává mít smysl. Během dvou týdnů bude jednobarevný,“ řekl v úterý Prymula. Původní plán podle něj byl označovat barvami semaforu zahraniční země. Teď, kdy nové případy přibývají v celém Česku, podle něj nemá smysl dívat se na jednotlivé regiony, určitou roli může hrát při uvolňování opatření.

Takzvaný semafor ukazuje stav koronavirové nákazy v jednotlivých okresech. Rozeznává tři stupně rizika, zelený, oranžový a červený. Okresy bez rizika byly označené bíle, nyní ale žádný takový není.

Prymula také uvedl, že v pátek by měl začít fungovat webový formulář, přes nějž by nakažení mohli krajské hygienické stanici předat informace o sobě a svých rizikových kontaktech. „Nemělo by se to označovat jako sebetrasování, trasování bude muset i tak provést hygiena. Půjde o sebereportování, které jí tu práci usnadní,“ uvedl ministr.

Hygienici si tak budou moci s nakaženým telefonovat kratší dobu nebo oslovit dříve jeho kontakty. Zejména v Praze kvůli velkému nárůstu nových případů hygienická stanice nestíhá všechny včas trasovat. Do telefonování kontaktů se tam zapojují hygienici z méně zasažených krajů a armádní medici a postupně také poučení laici, například z celní správy nebo úřadu vlády.

Původně měl formulář začít fungovat už v pondělí spolu s podobnou aplikací pro příjezdy lidí ze zahraničních zemí, které Česko nehodnotí jako bezpečné. Ta byla spuštěna na webu Příjezdový formulář.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru