Šéf městské policie i starosta Uherského Hradiště se omluvili za nepřiměřený zákrok strážníků

Starosta Uherského Hradiště i šéf místní městské policie se veřejně omluvili všem občanům, které pobouřil středeční nevybíravý zákrok strážníků proti muži s tříletým dítětem. Starosta Stanislav Blaha (ODS) za město, které je zřizovatelem obecní policie, řekl, že zákrok byl lidsky necitlivý a nepřiměřený situaci. Oba strážníci jsou do vyšetření události postaveni mimo službu.

„Vzhledem k přítomnosti dítěte mělo být postupováno jinak. Méně důrazně. Všem lidem, kteří na video, které koluje na sociálních sítích, reagovali a celý incident se jich dotkl, se chci veřejně omluvit za to, co se stalo. Považuji to za velmi nepříjemné a neakceptovatelné. Zásadním způsobem to pošramotí důvěru lidí v městskou policii jako instituci. Městská policie si bude nyní důvěru velmi těžce vytvářet,“ řekl Blaha. Strážníci pracují u městské policie dva, respektive čtyři roky.

Strážníci zaklekli muže bez roušky přímo před plačícím chlapcem

Video: Facebook Thomas-Georg Poehlmann

Obdobně hovořil i šéf strážníků Vlastimil Pauřík. „Zákrok, ke kterému měli strážníci zákonné oprávnění, byl provedený špatně. Bude předmětem šetření Policie České republiky. Pokud se zjistí, že zde došlo k protiprávnímu jednání, bude policie ze zákona konat. Mohlo by se jednat o důvodné podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Ale pevně věřím, že samotná trestnost tam nebude naplněna,“ podotkl Pauřík.

Co předcházelo zákroku

Starosta slovácké metropole zároveň popsal, co předcházelo kontroverznímu zákroku strážníků. Hlídka strážníků zastavila muže s dítětem, aby jej upozornila, že se nachází v zastavěném území města, kde platí povinnost mít zakryté dýchací cesty respirátorem nebo rouškou.

Strážníci zadržení muž

Strážníci zadržení muž

Foto: Facebook Thomas-Georg Poehlmann

„Na toto muž uvedl, že on zakrytá ústa mít nemusí a nezakryje si je. Strážník muže vyzval, aby doložil svá tvrzení, z jakého důvodu nemusí mít zakryté dýchací cesty. Na to muž řekl, že si ústa nezakryje, protože je venku a chce dýchat čerstvý vzduch,“ přiblížil Blaha.

Hlídka jej proto vyzvala k prokázání totožnosti z důvodu podezření spáchání přestupku. To však otec dítěte odmítl a po opakovaných zákonných výzvách k prokázání totožnosti vzal dítě do náruče a pokoušel se z místa odejít.

„Strážník mu proto tělem zatarasil cestu se zákonnou výzvou, aby setrval na místě. Podezřelý muž držel dítě levou rukou v náručí a pravou rukou začal strážníka odstrkávat z cesty,“ pokračoval starosta.

Po další zákonné výzvě, aby zanechal svého protiprávního jednání, jej hlídka upozornila, že pokud neuposlechne výzvy, použije proti němu donucovacích prostředků. Na to muž nereagoval, pokračoval v odstrkávání strážníka a z místa začal odcházet.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (vlevo) a šéf městské policie Vlastimil Pauřík hovořili o zákroku strážníků na otce tříletého dítěte

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (vlevo) a šéf městské policie Vlastimil Pauřík hovořili o zákroku strážníků na otce tříletého dítěte

Foto: Právo

Následovaly chvaty a hmaty hradišťských strážníků. A po chvíli muže hlídka odvedla na služebnu městské policie. Měli ho přitom odvést na Policii ČR.

Dítě zůstalo bez otce

Dítě strážníci ponechali na ulici a tříletý chlapeček se tak ocitl bez otce mezi neznámými lidmi.

„Bylo poté pod dohledem druhé hlídky městské policie, která na místo dorazila a do několika minut, odvedla dítě na služebnu městské policie k otci,“ dodal starosta.

Blaha ve čtvrtek podal k Policii ČR podnět k prošetření události. Policie podle něj už dostala záznamy z městského kamerového systému, k dispozici jsou i svědci. „Z pracovně právního hlediska budeme věc řešit my, a to po důkladném vyhodnocení situace. V tuto chvíli jsou oba strážníci postaveni mimo službu,“ doplnil starosta.

Povinnost mít zakryté dýchací cesty ochranným prostředkem vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Předvedený muž se podle města mohl dopustit dalšího přestupku také neuposlechnutím výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci.

U strážníků může jít o trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele či opuštění dítěte či svěřené osoby.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru