Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Kdy se budou moci otevřít obchody nebo restaurace? Přesné datum nejsem schopna říct, prohlásila šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové. Ministryně financí nicméně řekla, že v druhé polovině roku už by ekonomika měla jet.

Schillerová souhlasí s premiérem Andrejem Babišem (ANO), že by bylo velmi nezodpovědné říkat, že se za tři týdny budeme rozvolňovat. „Rozvolňovat budeme moci, až bude proočkovanost a kolektivní imunita. Nejsme schopni říct přesné datum,“ prohlásila v Partii Schillerová.

Řekla, že zavření průmyslu, o kterém se spekulovalo, by bylo pro Českou republiku fatální. Už tak je problematické, že zůstává zavřená řada podniků, obchodů, služeb či restaurací. „Ekonomika pojede od druhé poloviny roku,“ odhaduje Schillerová.

Podobně to vidí šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Větší rozvolnění podle něj nastane, stejně jako vloni – v květnu a červnu. „Nedá se nic dělat, možná, že jsme to společně celá země zvorali v minulých týdnech a měsících, teď to ještě bude celý duben, možná déle, zavřené. S rozvolněním bychom měli počítat až od května nebo od června,“ říká Dlouhý webu Seznam Zprávy.

Vypnutá ekonomika má obrovský vliv na státní finance. Prezident Miloš Zeman tento týden podepsal zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. Ministerstvo financí čeká letos pokles daňových příjmů o 99,6 miliardy korun proti původně očekávanému výběru.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru