Roušky povinně jen v ohniscích nákazy, říká Zeman. Vadí mu snížení daní

Prezident Miloš Zeman je proti plošné povinnosti nosit roušky. „Nepodléhejte panice, myslím, bylo by dobré, aby roušky byly povinné jen v ohniscích, kterých je 160, zatímco všude jinde by měly být roušky dobrovolné,“ řekl Zeman v pořadu Partie televize Prima. Klíčový není podle prezidenta počet nakažených, ale zemřelých.

Roušky jsou nyní povinné ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních, i ve veškeré veřejné dopravě. V Praze, která má na epidemiologickém semaforu oranžovou barvu, mají být navíc roušky od středy 9. září povinné také ve všech obchodech a nákupních centrech a od 14. září také ve společných prostorech škol. Za správné Zeman považuje uzavření barů po půlnoci.

Zeman podpořil respirátory pro důchodce

Vláda v pondělí posoudí návrh premiéra Andreje Babiše, aby tři miliony důchodců dostaly do poštovních schránek respirátory třídy FFP2. „Nic proti tomu,“ uvedl prezident. Podpořil i jednorázovou pětitisícovou dávku důchodcům, kterou jim chce v prosinci poslat vláda.

„V tuto chvíli máme objednáno asi třináct milionů respirátorů FFP2 a asi 75 milionů roušek. Projednáme na vládě, že je prostřednictvím České pošty rozešleme seniorům. Bylo by dobré k tomu přikročit,“ řekl Babiš při oficiálním zahájení kampaně ANO před krajskými a senátními volbami.

„Nejsou dobrá plošná opatření, kde dochází ke shlukování velkého počtu osob, je na místě opatrnost, ale znovu opakuji, tam kde je ohnisko nákazy, varuji před panikou, buďme opatrnými optimisty,“ řekl prezident Zeman v pořadu Partie na Primě natáčeném na zámku v Lánech.

Zeman zkusí vládě vymluvit daň 15 procent

Zeman také řekl, že je pro progresivní zdanění, ale šéfům ANO a ČSSD zkusí ještě vymlouvat, aby zdanění příjmů fyzických osob do měsíčního příjmu cca 140 tisíc korun bylo jen 15 procent a aby nad tuto částku byla sazba 23 procent. Zeman připomněl, že počet lidí, kteří budou příjmy platit vyšší sazbou, není přílš velký, ovšem celkově bude změna daní znamenat výpadek příjmů rozpočtu 74 miliard korun.

Snížení daně z příjmů nepokládám za rozumné,“ řekl Zeman. Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna a oznámili to společně Babiš s Hamáčkem.

Diskuse na Primě byla prvním veřejným vystoupením hlavy státu od konce srpna, kdy Zeman podstoupil operaci zlomené ruky. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zveřejnil fotografie z natáčení, na nichž je prezident s ortézou fixující pravou ruku.

Prezidentovi v pondělí vytáhnou stehy z pravé ruky

„Obě dvě operační rány se hojí dobře, v pondělí mi vytáhnou stehy,“ řekl Zeman ke svému zranění pravé ruky. Už v úterý se setká s premiérem Andrejem Babiše a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli jejich snaze odvolat předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje.

V Ústřední vojenské nemocnici v Praze lékaři prezidentovi voperovali do paže titanový šroub. Zeman se zranil 25. srpna poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a bez pomoci ochranky. Už delší dobu trpí polyfunkční neuropatií.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru