Rizikový index epidemie covidu zůstává druhý den ve 4. stupni

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci, zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. Do něho se dostal v neděli po devíti dnech v nejvyšším, pátém stupni. Opatření přitom pátému stupni odpovídají od neděle, uzavřít se například musela většina obchodů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. V pátém stupni je z krajů pouze Moravskoslezský, ostatní jsou ve čtvrtém.

Zjednodušené reprodukční číslo dnes kleslo na 0,89, při hodnotě pod 1 epidemie zpomaluje. Další tři parametry ovlivňující hodnotu indexu se ale zhoršily, ke zvýšení skóre to zatím nevede. Zhoršila se zejména nákaza mezi seniory a počet nových případů za posledních 14 dnů.

Pokud index po poklesu v nižším stupni rizik setrvá sedm dnů, měla by vláda posuzovat případné zmírnění opatření. Toto pravidlo má ale pouze orientační funkci. Údaje z posledních dní navíc nejsou podle dřívějšího vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška příliš reprezentativní. Na testy o vánočních svátcích totiž chodilo výrazně méně lidí než předtím a jsou to podle Duška hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

V neděli testy potvrdily 3732 případů koronaviru. Je to méně než o Štědrém dnu, ale víc než v pátek a sobotu. Rovněž proti minulé neděli je případů více. Podíl pozitivních případů stoupl z téměř 35 procent na 38,7 procenta. Počty testů ale o svátcích výrazně klesly. Zatímco ve středu bylo provedeno přes 39.000 testů, na Štědrý den už jen 10.000 a v dalších dvou dnech kolem 8000. V neděli se počet testů opět přiblížil k 10.000.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo zaznamenáno celkem přes 674.000 případů covidu-19. Aktuálně nemocí trpí v Česku asi 97.000 lidí, v nemocnicích je 4,8 procenta z nich. Počet hospitalizovaných v neděli stoupl o dvě stovky na 4626, z nichž 668 lidí je ve vážném stavu.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku 11.152 lidí s covidem-19. V posledních dnech se počty úmrtí za den pohybovaly kolem 90. Za neděli eviduje ministerstvo zatím 53 úmrtí a za sobotu 95, ale počty mrtvých ve statistice ministerstvo pravidelně zpětně upravuje.

V naprosté většině krajů je index PES na úrovni čtvrtého stupně od neděle. Ještě v sobotu byla většina krajů v pátém stupni. Moravskoslezský kraj se dnes vrátil do pátého stupně, protože si připsal čtyři body za zhoršení počtu nově nakažených seniorů nad 65 let na 100.000 obyvatel. Tři kraje dělí od pátého stupně jeden bod, jde o Liberecký, Královéhradecký a Zlínský. Nejvýrazněji se v posledních dnech nemoc šíří na Rychnovsku a Opavsku, kde za uplynulých sedm dní přibylo zhruba 622 nakažených na 100.000 obyvatel. Nejnižší je skóre nadále v Praze, která s 61 body zůstává na spodní hranici čtvrtého stupně.

Jedinou cestou, jak se ze současné epidemické situace dostat a ochránit životy lidí, je podle lékařů a politiků očkování. To začalo v Česku v neděli. Lidé mohou pomoci snížit riziko nákazy také tím, že budou nadále dodržovat pravidlo 3R, tedy nošení roušek, dezinfikování rukou a dodržování dvoumetrových rozestupů.

Rizikové skóre PES ke dnešnímu dni v krajích

Kraj Stupeň rizik Skóre PES
Praha 4. 61
Karlovarský 4. 66
Středočeský 4. 71
Jihočeský 4. 71
Plzeňský 4. 71
Ústecký 4. 71
Pardubický 4. 71
Vysočina 4. 71
Jihomoravský 4. 71
Olomoucký 4. 71
Liberecký 4. 75
Královéhradecký 4. 75
Zlínský 4. 75
Moravskoslezský 5. 79
ČR 4. 71

 

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví, čtk

Přejít nahoru