Prymulův plán: Skončí všechna kultura a sport. Omezí se rodinné oslavy

Den před tím, než ministr zdravotnictví Roman Prymula (za hnutí ANO) oznámí další přísnější opatření kvůli rostoucímu počtu nakažených novým typem koronaviru, se začaly objevovat první podrobnosti.

Ministr zpracoval balíček opatření, v němž se – jak potvrdil zdroj Seznam Zpráv z Prymulova úřadu – mimo jiné počítá s tím, že se na dva týdny zruší všechny sportovní a kulturní akce.

Zavřou se všechny vnitřní sportoviště, bazény nebo fitness centra. Opatření se mají dotknout nejen amatérského ale také profesionálního sportu. Znamená to, že budou zastaveny všechny soutěže.

Uzavřít se na dva týdny mají také divadla, kina a zrušit všechny koncerty. Tuto informaci již Prymula potvrdil MF Dnes. „V úterý jsme jednali s kulturní scénou. Takže ohledně kultury opatření rozhodně budou,“ uvedl ministr zdravotnictví. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu avizoval, že další omezení kulturních akcí nepodpoří, pokud nedostane více peněz na záchranu kultury.

Kvůli zpřísnění opatření bude ve čtvrtek jednat přes videokonferenci premiér Andrej Babiš s Prymulou a zástupci všech sněmovních stran. Pak je bude ještě schvalovat vláda. Je tedy možné, že dojde k dílčím změnám.

Prymula již ve středu uvedl, že k šíření nákazy hodně dochází během menších oslav nebo v rámci rodin. „Na to budeme reagovat,“ prohlásil. Podle Lidových novin by mohlo přijít omezení na počet rodinných příslušníků, kteří se smějí stýkat, když spolu nebydlí.

Ministerstvo také připravuje v této souvislosti návrh, který má snížit šíření koronaviru právě v rámci rodin. Ten, kdo onemocní, by mohl například strávit karanténu v hotelu.

„Jde o lidi, kteří nemají možnost dodržovat doma karanténu tak, aby nebyli v kontaktu se svými blízkými. Těm zajistíme možnost, aby mohli být po dobu deseti dní jinde. To mohou být hotely,“ řekl ministr MfD.

Ministr Prymula dále řekl, že třeba v Praze musí být opatření tvrdší oproti zbytku regionů, které na semaforu nejsou červené. Právě v hlavním městě počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 ve středu dosáhl 843. Odmítl ale, že by se chystal lockdown hlavního města.

Zároveň ale ministr přiznal, že pokud nezaberou opatření, které plánují vyhlásit v pátek, tak už je jedinou možností lockdown celé republiky.

Lidí nakažených novým koronavirem v Česku v posledních týdnech výrazně přibývá. Denní přírůstek lidí pozitivně testovaných ve středu poprvé překročil 5 000. V poslední době navíc v Česku rychle přibývá hospitalizovaných, za poslední týden počet lidí s covidem-19 v nemocnicích vzrostl o více než polovinu na 1 563. Ještě výrazněji stouplo množství hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu, a to o tři čtvrtiny na 354.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru