První detaily: Co se od pondělka změní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystoupil v Poslanecké sněmovně s detaily ohledně nových omezení, která připravuje na nouzový stav. Plánuje omezit kroužky ve školách, sportovní aktivity i opery či muzikály.

Profesionální sport bez diváků, na čtrnáct dní mimo provoz opery či muzikály a plošné omezení hudební výchovy a tělocviku.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) před poslance Sněmovny předstoupil, aby obhájil plánovaný nouzový stav. Podle něj jde o opatření, která mají omezit „raketový nárůst“, a plán uvedl se slovy, že „naše parametry jsou jedny z nejhorších na světě“.

V úvodní řeči se dotkl připravovaných omezení, která mají vstoupit v platnost, jen částečně. Mluvil například o tom, že jsou koncipována na dva týdny.

Opatření se podle ministra dotknou zejména volnočasových aktivit, a to jak sportovních, tak kulturních.

O čem mluvil?

Deset lidí uvnitř

Základním pravidlem v nouzovém stavu má být to, že se uvnitř může shromáždit maximálně deset lidí a dvacet ve vnějších prostorách.

Toto pravidlo ale bude mít podle ministra řadu výjimek.

„Obchody tam nespadají, nebudou žádným způsobem postiženy,“ uvedl Prymula.

Divadlo ano, opera ne

Zatímco divadelní představení, konkrétně činohra, bude mít výjimku a bude moci podle ministra zdravotnictví fungovat i v nouzovém stavu, operní představení nebo muzikály povoleny nebudou.

„Prostřednictvím zpěvu je velmi intenzivní šíření nákazy, proto to omezujeme,“ vysvětloval Roman Prymula.

Později ministr před poslanci dodal, že občerstvovací přestávky budou kvůli zvýšenému riziku zrušeny i u činohry.

Profesionální sport bez diváků

U sportu chce ministr zdravotnictví, aby i nadále fungovaly profesionální soutěže, i když bez publika.

„Po sportovních zápasech dochází k enormnímu shlukování osob,“ zdůvodňoval Prymula, proč do divadla budou smět diváci, ale na zápasy ne.

Svatby a církevní obřady

Svatby budou podle ministra zdravotnictví omezeny na 30 osob. Na rozdíl od jiných opatření ale má toto omezení začít platit až 19. října.

„Minimálně 14 dnů teď bude platit původní limit. Takže svatby budou moci probíhat tak, jak to bylo,“ dodal Roman Prymula s odkazem na to, že limit osob pro akce, které se převážně konají ve vnitřních prostorách, je 500 osob.

Pro církevní obřady budou platit stejná pravidla jako v divadlech.

Apel na seniory

Zatím se podle ministra zdravotnictví nechystají vyhrazené časy v obchodech pro seniory, jak je vláda zavedla při jarní vlně epidemie. Podle Romana Prymuly to ale neznamená, že by neměli být starší lidé opatrní.

„Chceme apelovat, aby těchto čtrnáct dnů skutečně omezili návštěvy různých zařízení, a snížili tak riziko nákazy,“ rozváděl ministr.

Školy a kroužky

Už v úterý ministr zdravotnictví uvedl, že se plánuje omezovat výuka na středních školách, a to v regionech, které podle epidemiologického semaforu mají oranžovou a červenou barvu.

Nově také před poslanci Roman Prymula dodal, že plánuje plošně omezit tělesnou a hudební výchovu. „Je tam největší riziko kontaktu,“ řekl s tím, že omezit chce i mimoškolní kroužky.

Volby jsou bezpečnější než nákupy

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyzval při svém vystoupení ve Sněmovně voliče, aby se nebáli jít o víkendu hlasovat. „S jistou mírou nadsázky je bezpečnější, když půjdou k volbám než nakupovat,“ řekl.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru