Proti covidu se nechají očkovat i astronauti. Nemoc se nesmí dostat do vesmíru

Pokud by se nemoc COVID-19 rozšířila i do vesmíru, znamenalo by to katastrofu. Z toho důvodu se nyní musí nechat naočkovat i posádka lodi, která za měsíc odlétá na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Jedním z očkovaných astronautů je i první Evropan, který bude do vesmíru cestovat v kosmické lodi společnosti SpaceX.

Francouzský astronaut Thomas Pesquet byl na ISS před čtyřmi lety. Aby se tam mohl znovu vydat, musel na očkování proti covidu. „Nechceme přece zavléct covid na vesmírnou stanici. To by byla katastrofa, noční můra,“ uvedl. Právě to je argumentem, proč se astronauti musí nechat naočkovat i přesto, že nepatří k rizikové nebo prioritní skupině.

Pokud by náhodou ve vesmíru onemocněli, neměli by možnost se od ostatních izolovat. „Nemůžeme tam dodržet izolaci, je to malý prostor. Všichni bychom museli zpátky na Zemi,“ vysvětlil Pesquet. Mise Crew-2 má k ISS odstartovat 22. dubna. Posádku tvoří Američané, Francouz a Japonec.

„Zajíme mě, jaké to na lodi Crew Dragon bude. Těším se na ty odlišnosti od raketoplánu Sojuz,“ zmínil se japonský astronaut Akihiko Hošide. Právě rozdíl mezi raketoplánem a kosmickou lodí exkluzivně pro CNN Prima NEWS vyzdvihl Pesquet.

„Srovnávat loď od SpaceX a Sojuz je jako porovnávat moderní auto Tesla, se všemi vymoženostmi, s autem ze 70. let, kde je vše manuální,“ uvedl Francouz. Pesquet je navíc první Evropan, který na palubě komerční lodi vizionáře Elona Muska poletí. Jako první se nechal očkovat a jako jeden z mála astronautů přiznává, že má obavy. „Je tam ještě spousta rizik, takže své mamce bych zatím letět nedoporučil,“ dodal.

Francouz Thomas Pesquet se do vesmíru podíval před čtyřmi lety. Letos se musel nechat naočkovat proti covidu, aby mohl na ISS odletět s lodí společnosti SpaceX.

Francouz Thomas Pesquet se do vesmíru podíval před čtyřmi lety. Letos se musel nechat naočkovat proti covidu, aby mohl na ISS odletět s lodí společnosti SpaceX.
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Zdroj: Prima CNN

 

K tématu

Přejít nahoru