Profesionální kluby mohou používat levnější testy na koronavirus

Profesionální sportovní kluby výrazně ušetří za pravidelné testy na koronavirus. Mohou místo PCR testů používat levnější a rychlejší antigenní testy. Informoval o tom předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, který dnes o podmínkách pro sport debatoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a premiérem Andrejem Babišem.

Zatím přinesl dobrou zprávu pro profesionální sport. Zatímco PCR testy stojí kolem 1800 korun za kus, antigenní test přijde podle dřívějšího vyjádření premiéra Babiše na zhruba 150 korun. “Úspora pro všechny sportovní kluby 80 procent nákladů, za sezonu v řádech milionů,” uvedl Hnilička na twitteru. Antigenní testování je také mnohem flexibilnější, výsledek je známý do 15 minut.

V pondělí bude vláda projednávat možnost pravidelného antigenního testování registrovaných amatérských sportovců. To by mohlo vést ke zmírnění opatření, která nyní zahrnují povinné roušky při sportovních aktivitách uvnitř a maximálně desetičlenné skupiny při organizovaném tréninku. Zrušení roušek pro rekreační sportovce podle informací ČTK nepřipadá v úvahu dříve než 12. prosince, kdy bude vláda vzhledem ke konci současného nouzového stavu schvalovat všechna opatření znovu.

Antigenní testy nejsou tak citlivé jako PCR testy, ale jsou poměrně spolehlivé při odhalování osob s velkou virovou náloží, které jsou nakažlivé pro okolí.

Při zohlednění ceny a rychlosti jsou vhodné pro plošné testování. Vláda je poskytla pro plošné testování klientů i zaměstnanců v sociálních službách, od pátku se jimi budou moci nechat otestovat učitelé a před Vánoci je budou moci zdarma využít všichni občané Česka. Od toho si vláda slibuje bezpečnější návštěvy o svátcích, kdy se očekává, že se mladší lidé budou setkávat i s příbuznými z rizikových skupin.

Ministerstvo zdravotnictví dnes také zveřejnilo upravenou tabulku PES pro sport. Výslovně uvedlo, že limit deseti osob pro skupiny uvnitř se týká přípravy. Amatérské soutěže se mohou bez diváků konat, pokud by to chtěl někdo s předepsanými rouškami riskovat. Úřad také opravil nesrovnalost, kdy ve druhém rizikovém stupni měly být uzavřené šatny a sprchy, zatímco ve třetím jsou otevřené

Zdroj: čtk

 

 

 

Přejít nahoru