Přehledně: Jaká opatření od pondělí platí

Vláda v neděli na žádost hejtmanů vyhlásila nový nouzový stav od půlnoci z neděle na pondělí na dobu 14 dní. Většina dosavadních protiepidemických opatření zůstává v platnosti. Vláda však přidala několik výjimek a upravila provoz úřadů.

Vláda u příležitosti vyhlášení nového nouzového stavu některá opatření od pondělí upravila.

Změny platné od pondělí
Provoz úřadů a knihoven:
Úřady budou nově fungovat podle normálních úředních hodin, aby mohli lidé využívat jejich služeb. Důvodem je zamezení vytváření front a hromadění velkého množství lidí na jednom místě. O tuto úpravu žádali hejtmani i zástupci sněmovní opozice.
Otevřou se také výdejová okénka knihoven.
Nově bude možné vykonávat komisionální zkoušky.
Valné hromady firem:
Vláda umožní jednání orgánů firem, například představenstva nebo dozorčí rady, případně volbu členů například na valné hromadě.
V případě, že se zasedání bude účastnit více než deset lidí, je nutné, aby měli účastníci minimálně antigenní test, dodržovali rozestupy dva metry a používali respirátory nebo chirurgické roušky. Maximální počet osob je stanoven na 50, pokud nejde o zasedání nezbytné pro splnění zákonných povinností.
Ubytovací služby:
Ubytovacích služeb mohou od pondělí kromě lidí na služební cestě využít lidé, kteří cestují do jiného města za lékařem. Výjimka platí i pro jejich blízké, kteří je na cestě doprovázejí.

Ostatní opatření zůstávají v dosavadní podobě v platnosti až do 28. února.

Dosavadní opatření, která zůstávají v platnosti
Omezení pohybu:
Vláda zakázala pohyb lidí na celém území Česka od 21:00 do 4:59.
Opatření umožňují i v tento čas cesty do práce, výkon povolání a cesty domů.
Výjimku mají také lidé pro neodkladné cesty důvodu ochrany života, zdraví a majetku.
Do 500 metrů od domu je v době zákazu vycházení možné venčit psy.
Vláda také zakázala návštěvy pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče.
Pro veřejnost vláda uzavřela vleky a lanovky. V provozu zůstaly jen ty, které jsou důležité pro dopravní obslužnost, energetiku či záchranáře
Mezi 5:00 a 20:59 by se lidí neměli sházet ve větších skupinách než dvojicích. Výjimkou jsou například členové domácnosti nebo kolegové v práci.
Dotčeno je i cestování do zahraničí, především jsou vyžadovány testy při návratu. Kromě toho jsou zde však omezení, která nejsou v moci české vlády – například Německo obnovilo hraniční kontroly a výrazně zpřísnilo vstup na své území z Česka.
Služby hotelů, penzionů a dalších zařízení:
Poskytování ubytovacích služeb je zakázáno už od 18. prosince.
Výjimku z tohoto zákazu mají lidé na služebních cestách, kteří se prokážou písemným potvrzením zaměstnavatele. Ty hoteliéři a další provozovatelé ubytovat mohou.
(Od pondělí budou mít výjimku i zmínění lidé cestující do nemocnice nebo za lékařem a jejich doprovod.)
Výjimku mají také osoby, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, a cizinci s oprávněním ke vstupu, kteří nemají jiné bydliště na území Česka.
Hotely a ubytovací zařízení mohou také využívat lidé v nařízené izolaci nebo karanténě.
Restaurace, obchody a alkohol na veřejnosti:
Pokračuje zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti. Vláda to odůvodňuje obavou, že by se lidé mohli shlukovat před hospodami.
Platí omezení maloobchodního prodeje s výjimkou obchodů s potravinami, lékárny, drogérie, květinářství, optiky, galanterie či papírnictví. V prodejnách je povoleno nabízet jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.
I nadále zůstávají pro veřejnost zavřené restaurace, hospody a další provozovny stravovacích služeb. Mohou prodávat jídlo a nápoje s sebou prostřednictvím výdejového okénka, rozvozu a podobně.
Vláda zakázala i prodej zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.
Kultura a sport:
Zakázány jsou koncerty, hudební, divadelnífilmová a jiná filmová představení cirkusů. Vládní nařízení nicméně pamatuje na to, že lze takové akce pořádat bez přímé účasti diváků.
Zavřené zůstávají plavecké bazénywellness centrasaunysolária a solné jeskyně.
Vláda také zakázala vstup veřejnosti do zoologických zahradbotanických zahradmuzeígalerií nebo prostor hradů zámků.
Přejít nahoru