Pracovnice domova seniorů U Biřičky má koronavirus. Nákaza se objevila i ve školce v Blšanech

Školka je v karanténě do 19. srpna,“ sdělila starostka Dagmar Břehovská. Děti i personál se tento týden podle ní podrobí testu na nemoc covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. „Podle výsledků pak uvidíme co dál,“ doplnila.

Mimo povinného nošení roušek na radnici vedení nechalo již v pondělí ráno vydezinfikovat veřejné prostranství a mobiliář. Dezinfikovat se bude také školka, dodala starostka.

Na Lounsku je podle údajů krajské hygienické stanice 13 nakažených pacientů, od počátku pandemie jich onemocnělo 44, tři lidé s koronavirem zemřeli.

Nejvíce nemocných v regionu je na Chomutovsku, k pondělním 18.00 šlo o 31 lidí. Tam se podle ředitelky krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové nakazili všichni členové tří rodin. Na Chomutovsku si podle jejích slov několik nakažených přivezlo nákazu z práce v blízkosti Prahy nebo ze sportovních soustředění.

V Ústeckém kraji má nákazu covidem-19 podle hygieniků 103 lidí. Po Chomutovsku je jich nejvíce na Litoměřicku, a to 25, dalších 14 nemocných je na Mostecku a 13 potvrzených nákaz evidují hygienici na Ústecku a Lounsku. Na Teplicku a Děčínsku jde o jednotlivce.

Koronavirem se nakazila také jedna pracovnice krajského domova seniorů Domova U Biřičky v Hradci Králové.

„V tuto chvíli nevíme, kde se pracovnice nakazila. Máme indicie, že mohla být v kontaktu s osobou, která byla na té nechvalně proslulé mega-kýbl party v Chorvatsku. Není to ale zatím potvrzené. Připravuje se seznam pracovníků i klientů, kteří se mohli s ní dostat do kontaktu,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Podle něj zaměstnankyně byla otestována na covid-19 v pondělí 10. srpna na základě příznaků nemoci. „Drobné příznaky měla, proto byla otestována. Hygiena trasuje další její kontakty,” uvedl hejtman.

V Královéhradeckém kraji se v poslední době potvrdil výskyt covidu-19 v několika firmách a institucích, také například v krajském Domově důchodců v Černožicích na Královéhradecku či v krajské nemocnici v Trutnově. Šlo o jednotlivce, dosud v Královéhradeckém kraji nebylo zaznamenáno plošné šíření nákazy. V Domově důchodců v Černožicích se nákaza neprokázala u žádného z klientů.

Přestože v Královéhradeckém kraji v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region stále patří v Česku k těm méně zasaženým. Za dobu pandemie bylo v kraji zjištěno 381 potvrzených nákaz. Je to 69 případu nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Lépe na tom je už jen Jihočeský kraj, kdy bylo 64,6 případu nákazy na 100 tisíc obyvatel, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

Podle tzv. semaforu z 10. srpna, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika. Semafor určující míru rizika ministerstvo aktualizuje jednou týdně, vždy k pondělku. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru