Požáry, vandalství i ostré střety s policií. Nizozemci protestují proti vládním opatřením

Demonstranti v nizozemských městech protestují proti vládním opatřením. V zemi platí zákaz vycházení mezi 21:00 a 4:30 jako opatření v boji proti prudce rostoucím infekcím, hospitalizacím a úmrtím na koronavirus. Pořádková policie byla nasazena ve městě Haarlem, kde výtržníci zapalovali nejrůznější požáry a tvrdě se střetávali s policisty v ulicích. Asi 70 z nich bylo zatčeno i v přístavním městě Rotterdam.

Nizozemská policie v neděli rozháněla pomocí vodních děl, koní i psů rozsáhlé protesty zaměřené proti koronavirovým restrikcím. Vlny násilí byly podle hlídek hlášeny z celkem deseti měst, informovala agentura DPA. Zákaz shromažďování demonstrující nerespektovali a zničili například i testovací centrum.

Policisté byli nuceni v Amsterdamu nebo Eindhovenu zasáhnout za pomoci vodních děl, obušků, koňů či psů. V hlavním městě Amsterdamu důstojníci zadrželi přes sto lidí. Někteří protestující na policisty házeli kameny a zábavní pyrotechniku.

V menší obci Urk severně od Amsterdamu poškodili demonstranti policejní vozy a skupina mladých lidí rovněž zapálila testovací centrum na koronavirus. Na tým reportérů ze společnosti NOS pak měli použít pepřový sprej. Demonstrace se konaly navzdory zákazu shromažďování.

Rozdáno přes tři a půl tisíce pokut

Kromě výše zmíněných se násilné demonstrace konaly například i ve městech Venlo, Enschede nebo Roermond. Ke střetům s policií došlo také ve městě Stein na jihu země, kde policisté museli rozpustit nelegální party. Té se účastnilo asi sto lidí.

Poprvé od druhé světové války platí v zemi kvůli koronaviru noční zákaz vycházení od devíti hodin večer do půl páté ráno. Za jeho nerespektování a porušování dalších nařízení policie v neděli rozdala přes 3 600 pokut. Během prvního dne platnosti zákazu vycházení bylo zadrženo 25 osob.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru