Poslanci a senátoři půl roku bez platu, navrhuje Klaus ml.

Poslance čeká v příštích týdnech po několika letech nepříjemná debata o svých příjmech. Za delikátní záležitostí stojí tentokrát jejich kolega Václav Klaus ml. (Trikolóra), který v úterý přišel s návrhem na odebrání platů poslancům a senátorům po celé druhé pololetí letošního roku.

V řeči čísel by to znamenalo, že zákonodárci „položí na oltář vlasti“ minimálně 90 800 Kč hrubého měsíčně, což je jejich základní plat. Většina z nich ale pobírá funkční příplatky, které dosahují dalších desítek tisíc měsíčně. Kupříkladu předsedové výborů, klubů či delegací mají nárok na 127 800 Kč hrubého.

Zůstat by jim mohly pouze náhrady, které měsíčně činí 46 200 až 62 700 korun hrubého a slouží na dopravu, stravu a reprezentaci. Nadále by jim zůstaly také prostředky na poslanecké kanceláře, asistenty, analýzy, které ale komory vyplácí poskytovatelům těchto služeb.

V krizi, která nás čeká, by měli jít poslanci příkladem.
Václav Klaus ml.

„V souvislosti s výskytem pandemie viru COVID-19 na území České republiky dochází k významnému utlumení ekonomiky majícímu negativní dopad na podstatnou část obyvatelstva, a to zejména v důsledku omezení či ztráty jejich příjmů ze zaměstnání či podnikatelské činnosti,“ zdůvodňuje svůj nápad Klaus, podle kterého právě proto dochází k razantnímu navýšení výdajů státu. Připomíná, že kvůli situaci byla podstatně omezena činnost obou komor Parlamentu.

Výsledek nejistý

„V krizi, která nás čeká, by měli jít poslanci příkladem,“ tvrdí Klaus ml. s tím, že když stát hledá možnosti omezení výdajů státního rozpočtu, měli by politici vyjádřit tímto krokem solidaritu s lidmi, kteří jsou finančně postiženi.

Jak může hlasování v dolní parlamentní komoře dopadnout, je nyní nejisté. Zřejmé je, že Sněmovna a následně Senát budou muset návrh probírat nejdříve na svých květnových schůzích. Pokud ovšem nebude z nedostatku času, stejně jako desítky jiných poslaneckých návrhů, odsouván z jedné schůze na druhou.

Za směšný označil návrh Klause ml. předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, a to proto, že sám Klaus nehlasoval v minulosti proti skokovému navýšení platů politiků.

„Pokud si pan Klaus myslí, že jeho práce nemá hodnotu, nebo hodlá v druhém pololetí místo práce ve Sněmovně dělat kampaň svému hnutí, může své peníze nebo jejich část poslat transparentně na občanské aktivity v neziskovém sektoru,“ řekl Právu s tím, že řada pirátů to dělá pravidelně a své práci se přitom věnují naplno.

Podle šéfa klubu KDU-ČSL Jana Bartoška lidovečtí politici pomáhají lidem od začátku vypuknutí pandemie. „Podle nás platí víc než kdy jindy, že kdo rychle dává, dvakrát dává,“ řekl Právu. Podle něj v pomoci budou dál pokračovat a sami rozhodují, kam svou pomoc včetně peněz nasměrovat.

Klaus ml. navíc poznamenává, že na místě je i zrušení Senátu a zbytečných částí státu, které ale nenavrhuje. Taková úvaha by znamenala změnu ústavy.

O příjmech politiků se v minulých dnech zmínil premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého by mohli část platu dát charitě a zredukovat své odměny tak, jako musela například řada lidí, kteří zůstali doma s dětmi po uzavření škol. Snížení platů politiků nicméně premiér navrhovat nechce. Babiš sám prý svůj premiérský plat posílá fondu na pomoc rodičům samoživitelům.

Debaty kolem příjmů ústavních činitelů se přitom pravidelně opakují. V letech finanční krize za Topolánkovy a Nečasovy vlády parlament přistoupil na zmrazení svých platů. V roce 2015 pak parlament rozložil růst příjmů do následujících let s tím, že v roce 2019 se vrátí do původních kolejí. To znamenalo, že tzv. platová základna, od které se platy činitelů odvíjejí, bude 2,75 násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý rok. Nakonec ale zákonodárci kývli na 2,5 násobek.

„Je to dost zoufalý pokus zaujmout. Nic jiného za tím nevidím. Podpořit to nelze. Ne každý zákonodárce nebo zákonodárkyně, kteří živí rodinu, mají finanční rezervu na půl roku,“ okomentoval Klausův návrh šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru