Podle nedělních statistik nárůst počtu případů koronaviru zpomaluje, klesá i počet hospitalizovaných

Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku pokračovalo zatím i v neděli. K 18.00 přibylo 3905 případů, což je skoro o 700 méně než minulou neděli k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Už v pátek a sobotu byly denní nárůsty množství nakažených nižší než za stejné dny v minulém týdnu.

Navíc počet hospitalizovaných s covidem-19 v sobotu poprvé během vytrvalého říjnového prudkého nárůstu výrazněji poklesl. Proti pátku ubylo zhruba 300 hospitalizovaných na celkových 7370.

Během celého října se množství hospitalizovaných výrazně zvýšilo, a to ze zhruba tisícovky až na téměř 7700 k pátku 30. října. Už dříve byly v některých říjnových dnech zaznamenány poklesy počtu hospitalizovaných, vždy ale jen o jednu či dvě desítky lidí.

Podíl nemocných, kteří skončili v nemocnici, se v sobotu díky výraznějšímu poklesu poprvé od začátku října dostal znovu pod čtyři procenta, konkrétně na 3,9 procenta. Množství pacientů ve vážném stavu však zůstalo v sobotu ve srovnání s pátkem přibližně stejné, činí více než 1100 lidí.

V sobotu byl podle aktuálních čísel ministerstva také nejnižší počet úmrtí lidí s covidem-19. Přibylo 137 zemřelých a v neděli dalších 59 na celkových 3348 od začátku epidemie. Nakažených bylo od 1. března, kdy se objevily v Česku první případy covidu-19, zaznamenáno dohromady asi 339 tisíc. Nemocí nyní trpí přibližně 192 tisíc lidí.

Navzdory celkovému poklesu počtu nakažených proti minulému týdnu v sobotu vzrostl podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. Nejprve se v pátek podíl mírně snížil ze čtvrtečních 33 procent na 31,2 procenta, ale v sobotu se vrátil na 33 procent. Tento týden bylo totiž v sobotu provedeno jen asi 34 600 testů, zatímco předchozí sobotu bylo testů zhruba 39 200.

Kvůli výraznému šíření nemoci v posledních týdnech se Česko dostalo na špičku světových žebříčků v počtech nakažených i zemřelých. Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je ČR v počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden celosvětově na druhém místě, a podle počtu úmrtí k počtu obyvatel dokonce na prvním místě.

Nejvýrazněji se v poslední době covid-19 šíří v Česku na Benešovsku, kde bylo za uplynulých sedm dní potvrzeno 1353 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Druhý nejvyšší nárůst se objevil také ve středních Čechách, a to na Rakovnicku, kde přibylo za sedm dní 1312 případů na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru