Podle Hamáčka rozhodnutí soudu potvrzuje nutnost nouzového stavu. Verdikt však připouští dvě možnosti

Čtvrteční rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví potvrzuje, že pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem. V reakci na dotaz ČTK to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Soud však ve svém verdiktu připouští i druhou možnost.

Ministerstvo vnitra dlouhodobě upozorňuje, že v době nouzového stavu se má postupovat podle krizového zákona a vláda má přijímat krizová opatření svým usnesením, uvedla v SMS zprávě mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Městský soud v Praze však v čtvrteční tiskové zprávě konstatuje, že mimořádná opatření lze přijímat i mimo nouzový stav – právě v takovém případě je může vyhlašovat samostatné ministerstvo zdravotnictví dle zákona o ochraně veřejného zdraví. Po vyhlášení nouzového stavu může omezovat základní práva a svobody „v natolik masivní míře“ jen vláda.

„Vyhlášením nouzového stavu vláda ‚přepnula‘ právní režim do speciální podoby, přičemž bylo povinností všech orgánů výkonné moci tuto okolnost zohlednit ve svém rozhodování,“ upozorňuje soud. Problém spatřuje ve směšování obou přístupů.

„Jakkoli totiž obecně Ministerstvo zdravotnictví disponovalo a disponuje pravomocí přijímat mimořádná opatření pro zvládnutí epidemie, v případě vyhlášení nouzového stavu vláda demonstruje, že nastalý problém dosahuje takové úrovně, že k jeho řešení nepostačí standardní procedury předvídané obecnými zákony. A za této situace nastupuje speciální pravomoc vlády prostřednictvím krizových opatření omezit základní lidská práva a svobody, neboť se předpokládá, že pouze nikoli nevýznamné omezení těchto práv může vést ke zvládnutí krizové situace,“ konstatuje soud. V opačném případě by podle něj zmizel rozdíl mezi výjimečným a normálním stavem, neboť způsob odpovědi na výjimečnou situaci by byl zcela standardní.

Soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Kabinet má nyní podle soudu do pondělí 27. dubna čas, aby opatření přijal v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.

Je to jen další potvrzení toho, co říkáme dlouhodobě. Pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem,“ uvedl Hamáček, který je též předsedou Ústředního krizového štábu.

Ministerstvo vnitra dlouhodobě upozorňuje, že v době nouzového stavu se má postupovat podle krizového zákona a vláda má přijímat krizová opatření svým usnesením. Zákon o ochraně veřejného zdraví není možné využívat namísto krizového zákona jako obecný zákonný titul pro omezování některých základních práv a svobod nebo maloobchodního prodeje,“ napsala Dlubalová.

Vláda na nyní probíhajícím zasedání měla diskutovat mimo jiné právě o prodloužení nouzového stavu, který v současnosti platí do 30. dubna. Hamáček to považoval za nutné, premiér Andrej Babiš (ANO) prodloužení nepodporoval.

Soudem zrušená opatření nejprve vláda v polovině března vydala na základě nouzového stavu. Následně je ale přeměnila na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Z nynějších omezení platí na základě krizového zákona například zákaz vycestování obyvatel České republiky do ciziny a zákaz vstupu cizinců do Česka, zákaz návštěv ve věznicích nebo zákaz vycházek v domovech pro seniory. Na dobu trvání nouzového stavu také kabinet postupně upravoval náležitosti jednání zastupitelstev nebo zrušil zóny placeného parkování.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru